avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate olimpiastanca

Activitate olimpiastanca

Buna ziua, Am o casa la tara care are un perete comun cu vecinul si vreau sa mai fac doua camere pe latura paralela cu peretele comun, care nu afecteaza cu nimic restul casei. Adica eu ma extind in fata casei mele cu o constructie noua. Am cerut certificat de urbanism si functionarul de acolo mi-a zis sa cer acordul vecinului . Eu nu aduc modificari la ce este construit acum, ci lipit de aceasta constructie mai fac doua camere. Nu daram pereti si nici nu este langa gardul vecinului, ci construiesc in fata casei mele, lipit de ea. Ce pot face in acest caz, luand in considerare ca vecinul nu imi va da acordul intrucat este de rea credinta (ar fi vrut sa ii cedez din gradina casei ca nu are loc destul ptr a creste pasari). Va multumesc
In cazul in care mai am de efectuat zile din concediul de odihna pe anul 2016 insa nu am cand sa-l efectuez datorita proiectelor la care sunt angrenata la locul de munca , am dreptul la plata concediului de odihna neefectuat chiar daca nu am plecat din firma?
Un functionar public are dreptul de a presta si o alta munca in afara functiei pe care o detine la stat?
Avem urmatoarea speta:
societate nou infiintata care beneficiaza de sustinerea financiara, tehnica si profesionala din partea unei societati aflata in insolventa cu administrator judiciar
Cum credeti ca va putea executa contractul aceasta societate nou infiintata care nu are cifra de afaceri, personal si utilajele necesare pe care declara ca le va pune la dispozitie o societate aflata in insolventa. Societatea aflata in insolventa va putea disponibiliza resursele banesti, precum si celelalte resurse gestionate prin administrator judiciar?
In OUG 34/2006 art.181 Autoritatea contractantă are dreptul de a exclude dintr-o procedură pentru atribuirea contractului de achiziţie publică orice ofertant/candidat care se află în oricare dintre următoarele situaţii:
d) a fost condamnat, în ultimii trei ani, prin hotărârea definitivă a unei instanţe judecătoreşti, pentru o faptă care a adus atingere eticii profesionale sau pentru comiterea unei greşeli în materie profesională.
Persoana sanctionata este administratorul unei societati ofertant licitatie - savarsirea faptei ,,neanuntarea accidentului de munca vatamare corporala din neglijenta persoanei obligate'' sanctionata cu pedeapsa inchisorii ptr.13 luni cu suspendare 3 ani.
Intrebarea este daca fapta poate fi incadrata in prevederile art.181 din OUG 34/2006 lit.d)?
Mai facem precizarea ca societatea este persoana juridica straina, iar persoana condamnata mentioneaza ca fapta este comisa din neglijenta nu din culpa , iar societatea nu are inregistrate in Romania fapte de natura a fi inscrise in cazierul judiciar al persoanei juridice.
In cazul in care beneficiez de pensie limita de varsta ca fost ofiter de politie, mai pot sa ma angajez la o institutie de stat si sa beneficiez si de salariu pe langa pensie? Mentionez ca am iesit la pensie avand vechime in politie si varsta de 50 ani si as vrea sa mai lucrez undeva . Va multumesc
Poate o societate care se afla in insolventa sa sustina financiar un ofertant care participa la o licitatie de achizitie publica?
In luna mai anul 2014 am vandut un autoturism. Am mers la DITL si am scos de pe rol autoturismul in baza contractului de vanzare-cumparare si documentele pe care le-am luat de la DITL le-am dat cumparatorului sa inscrie masina pe numele lui cu aceleasi numere de inmatriculare. Eu am vandut masina in mai 2014 si in luna iunie mi-a venit un pv.de contraventie prin care sunt obligata sa platesc amenda pe motiv ca in data de 21.01.2015 am circulat fara rovinieta (inregistrare video), data la care masina nu se mai afla in posesia mea. De asemenea, in termen de 10 zile de la data primirii pv am depus contestatie la judecatorie, iar acum 1 zi am primit de la judecatorie intampinare la contestatia pe care am formulat-o si prin care se solicita respingerea contestatiei mele . Intrebarea mea este cine avea obligatia sa anunte politia de schimbarea proprietarului eu sau cel care a cumparat-o si ce pot face in cazul de fata referitor la pv?
O societate intrata in insolventa isi mai poate indeplini obligatiile contractuale in cazul unui contract cu o terta persoana incheiat cu mult inainte de intrarea in insolventa?
Sora mea se afla in divort fara partaj. Nu au masina, casa, copii, bijuterii sau alte bunuri de valoare impreuna. Ea a introdus cerere de divort pe motiv ca el este alcoolist si nu realizeaza venituri. El se angajeaza cate o luna - doua si pe urma ce castiga sta in carciuma toata ziua. Este obligatoriu ca el sa formuleze intampinare la cererea ei de divort? El nu vrea sa divorteze. Ce poate ea sa faca?