avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate oanaoproiu

Activitate oanaoproiu

Răspuns la discuția Calcul CM si CCC
1 februarie 2019
Buna ziua,
Cum se calculeaza acum CM si CCC?
Eu in ultimele 12 luni dinaintea nasterii (inclusa luna nasterii) am lucrate doar 2 luni: 1 si 2, dupa am fost data afara pe semnatura, deci nu am drept la somaj.
Se pune ca am lucrat in ultimele 24 de luni?
Am dreptul la CM? si daca da, cum se calculeaza?
In calculul CCC-ului intra si primele 2 luni de CM care se iau inainte de nastere?
Multumesc,
Oana Oproiu
Va multumesc pentru amabilitate :)
Am inteles, deci aceasta este singura limitare ... de 12 luni.
12 luni consecutive sau cumulat?
Mai putin de atat nu ma afecteaza?
Va multumesc pentru raspuns, dar nu am inteles cum anume imi afecteaza indemnizatia (ccc-ul) un posibil concediu fara plata in cele 12 luni dinaintea nasterii in afara ca imi vor scadea veniturile? exista vreo reglementare cum ca as putea pierde indemnizatia sau o limita de zile consecutive/cumulative?
Acum copilul meu are 2.5 ani, m-am intors la munca cand el avea 2 ani, dar acum am nevoie de concediu fara plata. Exista cumva optiunea de concediu fara plata de crestere copil pana la 3 ani, cand avem pensia si sanatatea platita si vechimea?
Buna ziua,

Daca in cele 12 luni de dinaintea nasterii copilului am avut perioade de concediu fara plata, cum imi afecteaza calculul indemnizatiei? risc sa nu mai primesc deloc?
Acum sunt in cele 12 luni de dinainte de nastere (planuiesc sa raman insarcinata) si doresc sa imi iau concediu fara plata(cate o sapt sau 2 pe luna) si vreau sa stiu cum ma afecteaza acest lucru (in afara ca imi scad veniturile deci si indemnizatia) daca raman gravida?
Este vreo limita de zile? spre ex sa nu imi iau mai mult de 30 zile consecutiv? se aduna toate zilele fara plata din cele 12 luni si trebuie sa fie sub o limita? risc sa nu iau deloc indemnizatie daca am intreruperi?
Răspuns la discuția Concediu fara plata dupa 1 an
Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Concediu fara plata dupa 1 an
Va multumesc,
Acum am citit intrebarile anterioare si intradevar a fost redundanta intrebarea cu suplimentul, imi cer iertare.
In legatura cu punctul 1, cred ca nu m-am facut inteleasa. Am fost sunata de HR-ul de la munca si mi-au zis ca nu pot intra in Concedi fara plata, decat dupa ce copilul implineste 1 an, si ca e obligatoriu sa merg o luna la munca (luna 12 cat tatal sta acasa). Eu credeam ca voi intra in fara plata, direct dupa ce se termina cele 11 luni.
Buna ziua,
Am optat de la inceput sa stau acasa 1 an si dupa fara plata pana la 2 ani
1) - pot intra in concediu fara plata pana la 2 ani imediat dupa ce se termina CIC-ul, adica la 11 luni, sau trebuie sa merg o luna la servici si abia de la 1 an pot intra in fara plata? precizez ca sotul sta in luna 11
2) - pot opta imediat dupa 11 luni sa intru in fara plata si sotul sa isi ia luna lui la sf anului 2?
3) - cat am dreptul sa muncesc doar 6 ore? (alaptare)
4) - suplimentul de insertie se ia si pt luna 12, sau doar dupa un an?

Va mltumesc,
Oana Oproiu