avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate Danx93

Activitate Danx93

Sunt constient de asta, dar ce ma intereseaza pe mine este felul in care sanctiunea e aplicata.
Ar trebui sa mi se retraga 10% din banii facuti in acele doua zile ? ( daca sunt 90 de lei, mi se scad 9 lei si primesc 81 ) Daca da, inseamna ca am fost nedreptatit si ar trebui sa-mi primesc banii.
Buna ziua, ma numesc Enache Daniel, si am muncit anul trecut la o firma in galati, si incepand cu luna noiembrie mi-a fost redus salariul cu 10% pe 3 luni ca urmare a unei abateri.
Problema apare cand eu mi-am dat demisia in a 3-a luna de sanctiune adica Ianuarie dupa ce am muncit doar 2 zile, si firma nu mi-a dat banii pe acele doua zile nici acum.

Cei 10% se reduc din quantumul venitului pe acele 2 zile ? Sau acele 2 zile le-am muncit doar ca sa compensez suma de aproximativ 100 lei ce ar fi luata din totalul salariului pe o luna intreaga ?
Răspuns la discuția Reducerea varstei de pensionare !
Am inteles, dar mai am o intrebare, exista vre-un proiect de lege in desfasurare pentru a modifica situatia aceasta in decursul acestui an ?
Răspuns la discuția Reducerea varstei de pensionare !
Deci pana la urma reducerea varstei de pensionare este tot dependenda de unitatea unde s-a muncit ?
Eu momentan sunt intr-un proces cu 2 unitati unde am fost mecanic de locomotiva (nu se gasesc in anexa ) pentru a-mi primi grupa speciala deoarece meseria de mecanic de locomotiva este trecuta in lege la conditii deosebite de munca !
Răspuns la discuția Reducerea varstei de pensionare !
Firma se numea ADMET.SA , conteaza unitatea neaparat ?
Eu am inteles din alte modificari de lege ca grupa se dadea unui sector de activitate printre care si mecanicii de locomotiva indiferent de unitatea unde s-a muncit.

In alte cuvinte, daca pe cartea de munca scrie mecanic de locomotiva, trebuia sa se acorde grupa speciala.
Buna ziua, am o intrebare privind reducerea varstei de pensionare.

Daca am avut grupa I pana in 2001 Aprilie ca mecanic de locomotiva si am continuat aceeasi activitate la acelasi loc de munca pana in 2009, beneficiez in continuare de grupa speciala de munca ?
Exista vre-un proiect de lege aprobat in privinta aceasta ?