avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate giornonoi2

Activitate giornonoi2

Când se trece la 25 de ani vechime instituția trebuie sa emită o decizie?
Pentru depunerea actelor pentru pensionare trebuie acum atasata si o adeverinta de la angajator? Trebuie facuta cerere la angajator in acest sens? Ce trebuie sa contina adeverinta respectiva si cu cat timp inainte de a depune dosarul de pensie la C.N.P.P trebuie ceruta adeverinta ? Jurista institutiei mi-a zis ca trebuie facuta din timp caci dureaza sa caute in arhiva? Ce cauta oare in arhiva ?
De la ce data intra in vigoare art.57 din legea 127/2019 a pensiilor ?
Daca ies la pensie anticipata partial nu pot sa cer ulterior pensia pentru limita de varsta cu reducerea de 2 ani ?
Cineva cu 15 ani vechime care ar trebui sa iasa la 65 de ani la pensie, dar locuieste de mai mult de 30 de ani intr-o localitate aflata pe lista la art.65 alin5 din legea 263/2010 poate beneficia de pensie la 63 de ani ?
Adică cone iese la pensie anticipata partial nu beneficiază de reducerea de 2 ani?
Daca locuiesc de peste 30 de ani intr-o localitate la care face referire legea 161/2022 si beneficiez de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani, dar ies la pensie anticipata, penalizarea se calculeaza pana la implinirea varstei de 63 de ani sau pana la 61 de ani ?
Deci plec in concediu si in eventualitatea rechemarii mi se deconteaza chetuielile cu transportul inapoi, cazarea pierduta.....unele se calculeaza usor cu bilete de tren de ex, dar altele cum se calculeaza? Trebie sa cer chitante si sa pastrez bonuri. Mi se pare dificil de calculat cat prejudiciu mi s-a adus prin intreruperea concediului.
Deci trebuie sa mi se aprobe cererea in md obligatoriu, daca concediul este in perioada programata ?
Ne cere in fiecare an prin noiembrie programarea concediilor, fiind angajta la institutie publica. Avand in vedere ca a fost aprobata, mi-am cumparat bilete cu early booking in perioada in care m-am programat in concediu.(nu se pot modifica nici data nici numele). Ieri aflu ca ar avea nevoie de mine exact in perioada respectiva. Cine ma despagubeste in caz ca nu pot pleca si pierd banii ? Mi se poate refuza cererea de concediu ?
art.106 din legea 263/2010 zice ca in 30 de zile de la primirea deciziei se poate face cerere de renuntare.