avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate aawee

Activitate aawee

Sa spunem ca X vrea sa plateasca pentru un serviciu de pe site-ul meu oferit de catre Y.
X imi va plati mie 25lei (valoarea serviciului) - timp in care X va primi totodata o factura generata automat pe email, eu urmand sa trec in registru incasari si plati valoarea de 25lei.
Dupa ce serviciul oferit de Y va fi completat si X va confirma acest lucru, eu voi transfera in contul lui Y suma de 22lei( 3 lei fiind comisionul meu ) si voi trece in registrul Incasari si Plati in dreptul rubricii Plati suma de 22lei - aici nefiind nevoie de a genera factura din cate inteleg, extrasul lunar al contului bancar fiind suficient.
Cei 3 lei ramasi mie vor reprezenta profitul net, acesta fiind impozabil.

Alte nedumeriri ce le am :
1. Am procedat corect ? / Unde am gresit ?
2. Taxele ce le voi mai plati bancii in urma transferului se vor trece ca si cheltuieli sau in rubrica Plati din registrul incasari si plati ?
Buna ziua,
Am intentia de a infiinta un PFA (contabilitate in regim real) ce-si va desfasura activitatea pe internet si ma blochez la partea de contabilitate.

"Afacerea" mea consta in a retine un comision de fiecare data fix in urma unei colaborari intre un ofertant si un beneficiar - eu avand rol de a retine banii pana cand e gata serviciul. Platforma ce vreau sa o creez e foarte complexa, dar principiul cam acesta ar fi. Platile se vor face doar prin cont bancar.
Pentru asta inteleg ca trebuie sa completez in registrul de plati si incasari fiecare transfer pe care eu il primesc in contul meu bancar in functie de extrasul de cont si nu este nevoie de a completa facturi sau de a scoate bonuri de casa.
Dar nu stiu daca am nevoie si de alte formulare ce vor trebui completate cum ar fi registrul pentru inventar?!
Ma puteti ajuta cu mai multe sfaturi pentru o mai buna contabilizare. Caut de ceva vreme raspunsuri, dar imi este greu sa le gasesc pe cele bune de fiecare data.

Stiti si daca la infiintarea unui PFA exista reduceri pentu studenti ?

Multumesc.
nimeni cu un raspuns ? :(
Buna ziua,
Sunt student si de ceva timp ma documentez despre administrarea unei afaceri pe internet cat mai legal posibil.
Proiectul meu este de a crea un website unde eu sa fiu intermediar intre doua persoane (un ofertant si un cumparator), rolul meu, fiind de a pastra banii aferenti serviciului respectiv pana cand cumparatorul este multumit. Un comision din suma respectiva fiind pastrata de mine.
Platile se vor face prin card bancar, serviciu oferit de un intermediar- MobilPay, acesta lucrand doar cu SRL/PFA.
Tatal meu detine deja un SRL(comert cu amanuntul), nefiind platitor de TVA si m-am gandit ca prin adaugarea unui cod CAEN as putea activa legal si pe internet cu proiectul meu. Dar totodata apar si probleme de contabilitate - am citit ca nu este necesara trecerea prin casa de marcat a incasarilor ce sunt facute prin card bancar, un extras de cont lunar fiind suficient. Totusi, daca intermediarul MobilPay face decontarea in contul bancar al firmei mele odata la 10 zile, fiind o singura suma,o singura tranzactie nu voi putea face dovada ca am avut mai mult de 1 serviciu comandat, eu totodata fiind nevoit sa fac din respectiva suma mai multe plati catre celor ce au completat servicii catre cumparatorii de pe website-ul meu.

Mic rezumat :) :
1. Ce cod CAEN trebuie atasat la SRL existent pentru activitatea ce doresc sa o desfasor eu ? "Comert cu amanuntul in mediu online", nu prea se potriveste.
2. Cum as putea gestiona cat mai corect veniturile tinand cont si ca suma de bani colectata de la membrii website-ului este trimisa odata la 10 zile spre contul meu, iar eu la randul meu trebuie sa o impart la mai multi membri, eu ramanand in final doar cu-comisionul serviciilor in cont ?

Eu ma gandisem ca intermediarul MobilPay sa-mi deconteze suma intr-un cont personal, iar eu in urma platilor catre clienti sa trimit ce ramane(comsionul meu) in contul bancar al firmei. Doar ca taxele de transfer al banilor ar fi prea multe si nici nu stiu cat de legal ar fi ca Fiscul sa vada ca veniturile vin dintr-un singur cont, fiind trecut tot pe numele cuiva din familie.

Va multumesc mult pentru atentie si posibile lamuriri !