avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate geanina90

Activitate geanina90

Buna ziua,

De curand am aflat dintr-un aviz de la apa nova ca terenul pe care voiam sa construim o locuinta P+1E se afla intr-o zona sanitara cu regim sever (deoarce 50 m mai incolo sunt niste puturi de ale lor) si practic nu avem voie sa construim pe acel teren. Precizez ca am platit impozit la primarie pt teren construibil. In cartea funciara nu aparea ca s-ar afla intr-o astfel de zona si nici in certificatul de urbanism.
Eu ce pot face in situatie asta ca ne-am trezit cu un teren care nu mai valoreaza nimic. Pe cine putem da in judecata?

Multumesc! O zi buna!
Buna ziua!

Din luna noiembrie o sa primesc deducerea de impozit. Le-a luat mai mult pana sa o aplice. Voiam sa intreb daca am cum sa recuperez banii pe care i-am platit la impozit in perioada august-octombrie.

Multumesc!
Deci, angajatorii sunt obligati sa respecte ordinul. Nu pot spune ca acesta nu are un temei legal. Am inteles bine? Multumesc!
Buna ziua! Am o intrebare. Am inteles ca acest nou ordin care elimina specializarile nu are un temei legal si ca firmele care o aplica deja vor trebui s-o scoata. Dumneavostra ce puteti sa-mi spuneti? Care este parerea dumneavoastra?
Buna ziua! Am inteles ca s-a schimbat ordinul.
[ link extern ]

S-au scos specializarile? Acum pot beneficia de deducere? Precizez ca firma se indareaza din toate punctele de vedere si functia mea este de Programator.

Multumesc!
Răspuns la discuția Amenda administrativa
Firma la care urmeaza sa lucrez (in domeniul IT) face un proces de screening (BS 7858) si voiam sa stiu daca are cum sa aiba acces la aceste informatii.
Multumesc ca m-ati lamurit!
Buna ziua,

Daca am avut o amenda administrativa acum 5 ani de zile si am platit-o la perioada respectiva, poate angajatorul acum sa afle ca am avut amenda?

Multumesc.
Multumsc pentru raspuns!
Am intrebat ieri pe site-ul ANAf. Acum astept un raspuns. Credeti ca e mai bn daca ma duc la ei? Si la care susursala mai exact? Pentru a ridica acea exceptie ce ar trebuie sa fac?
Specializarea mea mea nu este inclusa in ordin si nici nu poate fi echivalata. Eu as vrea sa stiu daca pot face petitie sa fie inclusa in acea lista. Si daca da, unde? Multmesc!