avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate dorisk

Activitate dorisk

Buna ziua,sunt in concediu crestere copil pentru 2 ani,copilul meu are 8 luni,deci mai am un an si un pic de concediu, doresc sa-mi caut un job mai bun iar daca-l gasesc sa ma angajez...pot face asta avand in verede ca am optat pt doi ani? ca am contractul suspendat pe perioada concediului la firma la care lucrez si doresc sa ma angajez la o alta firma? voi beneficia de suplimentul de insertie? cum se procedeaza intr-o situatie de genul?
Buna ziua,eu sunt in ccc1 dar in curand nasc si voi intra in ccc2,mi-ati spus ca tatal va trebui sa stea 2 luni cu copiii cate o luna pt fiecare...daca eu am ales 2 ani si am primit maximul de 1200 lei,la el (castiga un pic mai bine ca mine)cum se va face calculul tot maximum 1200 lei sau 85 % din venit?
Multumesc
buna ziua,sunt in crestere copil pt 2 ani,inainte cu v-o 4 luni de a face copilul 2 ani voi naste cel de-al 2-lea copil...
-cum se face cu luna in care trebuia sa stea tatal?
-cand se depune dosarul pt continuare ?
-dar cel pt suprapunere ccc(sau cam asa ceva) a doi capii sub 2 ani pt cele 4 luni?
-cer iar de la munca hartia cu veniturile ce le-am realizat acum aproape 2 ani?(inainte de a intra in ccc cu primul copil)
-cu concediul postnatal de minim 42 de zile cum se va face in situatia data?banuiesc ca cel prenatal se exclude?!
-cum se va calcula indemnizatia pt cel de-al doi-lea copil?ca la primul din castigul impozabil facut in timpul serviciului sau calculat din indemnizatia ce am luat-o in ultimul timp