avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate Viorel80Viorel

Activitate Viorel80Viorel

Răspuns la discuția CURSURI FONDURI EUROPENE
Unele firme accepta ca s-au mai facut in trecut alte cursuri POSDRU iar altele nu.

Trebuie sa fiti sincer cu cei cu care intentionati sa faceti cursuri prin POSDRU iar daca va accepta desi nu e ok este problema lor, Dumneavoastra ati fost de buna credinta.

Aveti grija ca documentele si declaratiile pe care le semnati sa fie intocmai cu situatia Dumneavoastra.
Daca exista chestiuni si conditii care ar fi trebuit trecute in acele acte si de care nu ati fost instiintat din nou e problema lor.

Comunicati prin email si pastrati acele email-uri sau capturi de ecran dupa ele ca sa aveti dovezi ca ati fost de buna credinta.
O persoana apropiata mie a urmat in aceasta vara niste cursuri din acestea gratuite finantate prin POSDRU.

Aceasta persoana a semnat si un contract de subventie prin care primea suma de 600 de lei.

( Aceasta suma a fost vehiculata si in anunturile de pe internet ale acelei firme)

Dupa o anumita perioada respectivul a fost anuntat ca va primi doar jumate din suma promisa iar daca doreste celalta jumatate va trebui sa faca inca un curs complementar acestuia .
Au semnat actele pt celalalt curs, si un alt contract de subventie in valoare de 300 de lei.

( Al doilea contract nu avea nici un fel de legatura cu primul, nu il modifica, nu il anula )

Atat el cat si colegi din grupa respectiva au fost nemultumiti, au banuit ca au fost inselati ca nu vor mai primi nimic, ca fiind amagiti cu bani vor face curs dupa curs pana la primavara, au promis ca se vor adresa autoritatilor etc .

Firma respectiva a fost luata prin surprindere de oamenii de atitudinea hotarata si au transferat in foarte mare graba in conturile lor 300 de lei de persoana.


Teoretic pe acte respectivul trebuie sa primeasca 600 de lei pe un curs si 300 de lei pentru al doilea curs insa cei de la firma respectiva au continuat sa spuna ca va primii doar 600 de lei reprezentand suma celor doua cursuri.( primul curs 300 lei, al doilea curs 300 de lei ).

Acum vin si va intreb cat de legala e acea razgandire ?

Pe baza caror acte au fost transferati acei 300 de lei de persoana in conturile lor si cu ce titlu vor fi trecuti in contabilitatea firmei respective din moment ce singurul act valabil intre acele persoane si firma e contractul de subventie de 600 de lei care spun ei va fi anulat?

Al doilea curs cu subventie in valoare de 300 de lei nu sa finalizat asa ca este exclus ca acei bani sa reprezinte o plata pentru al doilea curs.

Vor anula subventia pentru al doilea curs insa cursul se va face in continuare pentru ca nu mai pot da inapoi cu actele ?

Ce parere aveti de aceasta chestiune ?
Răspuns la discuția Teren in arenda cu probleme
Ma poate ajuta cineva cu o cerere tip (sau un link) a unei cereri de retragere a pamantului de la o " asociatie " agricola ?

( "Asociatia" este un termen generic folosit la tara pentru anumite persoane juridice care efectueaza lucrari agricole pe terenurile unor persoane fizice acestea platind acele lucrari si beneficiind de produsele agricole.)

Prin retragerea terenului de la " asociatie " devine nul un contract de arenda pe jumatate din acel teren?
Trebuiesc facute doua cereri, una pentru retragere pamant si alta pentru incetarea contractului de arenda?
Multumesc mult.
Sase frati au decis sa vanda un teren agricol (ce a apartinut tatalui lor, acum decedat), impartit in 6 ar fi revenit fiecaruia 7000 mp.
Locatia terenului agricol era la 450 km distanta de domiciliile fratilor deci se administra greu.

Unul dintre frati a renuntat (a semnat etc) la partea sa din acel teren fiindca avea in grija si lucra un alt teren in suprafata de 5000 mp aproape de locuinta sa.
( Pe acte apartine tot parintelui/parintilor decedat/i).

Au trecut 3 ani de la vanzarea acelui teren ( fratii si-au impartit banii) si acum
acel frate ce a renuntat la partea sa (tatal meu) vrea sa rezolve cu acei 5000 mp si sa devina proprietar legal.


Poate cere fratilor sa faca un act de donatie prin notariat catre el ?
Este obligatoriu sa se faca pe acel teren cadastru/carte funciara?
( Tatal meu vreau sa profite de masura recenta prin care se poate face gratuit carte funciara unui teren)

Mai mult de jumate dintre frati locuiesc sau muncesc la o distanta foarte mare, unii chiar peste hotare, este greu pentru ei sa fie chemati toti la o anumita data intr-o anumita locatie.

Daca dureaza prea mult acest proces de intrare in posesie unii se pot razgandi.

Cand se mai intoarce in tara cate un frate de-al tatalui meu acesta poate merge cu el la notariat pentru a fi imputernicit sa semneze in locul lui tot ce tine de actele acelui pamant ?

Cat timp este valabila acea imputernicire?
Am 34 de ani si ma bate gandul sa imi fac un SRL tip D inainte de a implini 35 de ani ca sa ma dezvolt financiar.

Se poate daca sunt PFA pe apicultura si membru intr-o cooperativa apicola?
Ma incurca faptul ca am depus niste bani acolo pentru a se construi un centru de procesare miere?
Acei bani inca nu au devenit actiuni.
legalmgm a scris:
Puteti nega dar in sistemele providerilor de internet ramane "memorata" corespondenta Dvs. ceea ce poate crea complicatii la un moment dat.


In plus faptul ca am postat aici fara sa imi ascund urmele digitale (desi stiu sa o fac) demonstreaza buna mea credinta.

( Postarea se adreseaza "Domnilor din umbra")



legalmgm a scris:
Puteti nega dar in sistemele providerilor de internet ramane "memorata" corespondenta Dvs. ceea ce poate crea complicatii la un moment dat.


Nu cred ca provideri de internet au capacitatea tehnica de vizualiza si a memora corespondenta electronica transmisa criptat prin tehnologia SSL(HTTPS).

In cel mai rau caz pot solicita companiilor ce pun la dispozitie serviciul tehnic prin care se face corespondenta. Doar ei detin acele informatii.

Chiar si asa nu exista nimic care sa ma incrimineze in acele discutii.
Nu am solicitat sa primesc ceva ilegal, nu m-am aratat curios/tentat de senzatii, nu m-am aratat interesat sa probez ceva.

Iar din ultimile discutii reiese clar ca nu imi doresc nici un fel de scrisoare, colet etc.

Ar fi chiar ciudat ca o persoana sa aiba probleme din cauza unui "cadou" nesolicitat, respins vehement.
Ar fi un bun mijloc prin care un politician sa isi distruga un adversar politic.
Nu am legatura cu politicul, vorbesc ca idee.

Va multumesc tuturor, cred ca lucrurile s-au rezolvat.
Cred ca mai simplu ar fi sa termin cu povestea acea sa neg ca o cunosc pe acea persoana, sa refuz orice scrisoare sau pachet.

Ce rost are sa intru in atentia autoritatilor, ce rost are sa ma complic, sa dau declaratii?
M-am imprietenit online cu o Domnisoara din SUA, (suntem colegi de breasla).
A inceput sa se lege ceva si mi-a cerut adresa pentru a-mi scrie scrisori clasice (cadou pt aniversarea mea etc).

Mai tarziu in timpul discutiilor am aflat ca pe langa acea ocupatie comuna mai lucreaza si intr-un magazin ce vinde "fericire". ( ce functioneaza legal acolo)

Imi e teama sa nu imi faca o gluma proasta acum la prima trimitere sau altcandva si sa imi trimita ceva ilegal.
Daca desfac coletul, scrisoarea in fata postasului, vamesului si ar fi ceva suspect ma absolva de vreo vina?

Tin sa mentionez ca nu consum si nu am consumat niciodata nici macar alcool sau tutun cu atat mai putin alte prostii.

Daca stiam din prima despre ce era vorba imi vedeam de treaba mea.