avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate alex1981

Activitate alex1981

Multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca imi trebuie acordul bancii si al fondului chiar daca au au trecut cei 5 ani ce vizau interdictia de instrainare?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea speta:
Doresc incheierea unei conventii matrimoniale intre soti prin alegerea comunitatii conventionale si includerea in comunitate, ca bun comun, un imobil dobandit de unul dintre soti, anterior casatoriei, prin programul Prima Casa.
Ma intereseaza daca este necesar acordul Statului/Bancii pentru incheierea acestei conventii.
Mentionez ca interdictia de instrainare de 5 ani este depasita, imobilul fiind achizitionat acum 6 ani, insa nu cred ca poate fi considerata instrainare..
Multumesc!
Răspuns la discuția Partaj teren
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
M-am adresat doamna.. chiar anul trecut am facut partaj pe alt imobil fara cadastru. E prevazut de lege, deci este LEGAL.
Dvs ati da respingere unui asemenea act? Sunt curios cum o motivati.. :)

Răspuns la discuția Partaj teren
Raluca Balan a scris:

Da, are aplicabilitate art.684 alin 2.
Nu puteti încheia nici un act de partaj fără participarea tuturor coproprietarilor.
Si nici fără documentatie cadastrala pentru imobilele pe care doriți să le parajati și nici fără intabulare.


Dna notar, potrivit art 36 lit c din Legea 7/1996 partajul se poate face chiar daca imobilele nu sunt intabulate si nici nu au cadastru..
Poate ca aveti dreptate referitor la art 684, desi nici acolo nu cred ca aveti.. am dubii ca se aplica avand in vedere ca dreptul celorlalti coproprietari nu este afectat.. in ce calitate ar semna actul de partaj acestia?

Multumesc
Discuție Partaj teren
Buna ziua.
Se da urmatoarea speta: este vorba de un teren detinut in cote de 1/4 de 4 coproprietari (A, B, C, D). Coproprietarul A vrea sa preia prin partaj cota lui B.
Terenul nu are cadastru si nu este intabulat in cartea funciara.
Intrebarea este daca se poate incheia partaj doar intre A si B fara participarea coproprietarilor C si D?
Are aplicabilitate art 684 cod civil daca cotele lui C si D nu sunt afectate?
Multumesc
Răspuns la discuția Drepturi sot/sotie
Conventia matrimoniala nu va ajuta.. e alta mancare de peste..
Chiar daca au incheiat conventie matrimoniala tot se mostenesc in caz de deces.
Cea mai buna solutie este sa va doneze imobilele, iar dansa sa-si rezerve uzufructul astfel incat sa fie sigura ca poate locui in imobil pana la deces.
Răspuns la discuția Clauza partaj la notariat
Domnule Lascoschi, userul v-a intrebat de 3 ori un lucru iar dvs aberati cu notarii si avocatii..
Daca stapaniti domeniul, de ce nu-i raspundeti omului la intrebare?
Răspuns la discuția Contractul de întreținere
Domnule Claudiu Lascoschi, spuneti ca daca mostenitorii accepta mostenirea nu sunt obligati sa presteze intretinere?
Daca moare si mama ce se intampla? Ramane bunica fara intretinere?
Dvs la toate spetele spuneti ca e complicat, ca sunt probleme, consultati un avocat, etc... in loc sa dati solutii sau sfaturi pertinente...
Răspuns la discuția tot despre succesiune
Pentru imobile (terenuri si constructii) notarul are ghiduri de evaluare.
Pt loc de veci se obtine de la administratia cinitirului o adevereinta cu valoarea locului.
Pt celelalte bunuri mobile se ia in calcul valoarea declarata de mostenitori
Răspuns la discuția Contract de donatie
Da, pot sa ceara reductiunea donatiei daca li se incalca rezerva succesorala. Reductiunea poate fi ceruta numai dupa decesul tatalui, in termen de 3 ani de la data decesului.
Donatia dvs o sa fie prima care se reduce intrucat donatiile se reduc incepand cu cea mai recenta.
Va sfatuiesc sa incheiati un contract de intretinere.