avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate 3VIAL

Activitate 3VIAL

Scuze, nu am raspuns imediat pentru ca a trebuit sa verific contractul de munca. In contract este specificat urmatorul lucru la punctul F. Atributiile postului : "Evaluarea se face pe baza activitatii sale si se va cuantifica in puncte astfel:
0 puncte pentru necorespunzator
1 punct pentru acceptabil - de imbunatatit
2 puncte pentru corespunzator.
Evaluarea se efectueaza anual. La evaluarea anuala punctajul minim este de 4 puncte.
Asta e tot ceea ce scrie la partea cu evaluarea.

Saptamana aceasta am intampinat alta problema cu angajatorul. Acum 2 ani , in octombrie 2022 departamentul nostru a fost preluat de catre actualul angajator de la cel vechi, firma care facea parte din grupul de firme din care face parte si actualul angajator, banuiesc, cu actionariat comun, dar 2 firme cu CUI.uri diferite. Cand ni s-a pus sa ne dam demisia de pe firma veche si sa semnam contractele pentru actualul anagajator aveam in posesie telefon de serviciu luat pe baza unui proces de predare-primire de la fostul anagajator. La semnarea demisiei am semnat un document care stipula faptul ca nu am echipament de birou/masina/telefon de predat (asa ne-au comunicat cei de la HR sa semnam chiar daca noi le-am spus ca avem telefoanele luate de la ei). Acum actualul anagajator doreste sa predau telefonul respectiv. Tin sa mentionez ca nu am mai semnat nimic cum ca am primit telefon de serviciu de cand am semnat noul contract. In baza a ce document pot preda telefonul pentru ca nu am de gand pur si simplu sa il inmanez ca apoi sa ma trezesc ca o sa-mi spuna ca nu l-am predat, nu o sa am nici o dovada in sensul asta?
Deci sa inteleg ca ei pot face orice le sta in putinta sa ma dea afara fara ca eu sa pot face ceva, nu se numeste hartuire asta? Daca primesc alt procent de bonusuri sau mariri salariale fata de restul colegilor nu se numeste discriminare? Si daca contest in instanta decizia, daca se intampla concedierea, nu este un caz care se vede cu ochiul liber ca a fost Rea intentie, incalcarea dreptului la demnitate in munca, egalitate de sanse?
Buna ziua,
Intampin urmatoarea situatie la actualul loc de munca si as dori sa stiu daca m-ati putea ajuta cu un raspuns si eventual un sfat in ceea ce priveste ce as putea sa fac.
Situatia este urmatoarea:
Am revenit la serviciu dupa aproximativ 3 luni de zile de concediu medical din cauza unei fracturi la mana dreapta si in prima zi de munca ma cheama la HR, sa-mi spuna ca voi fi concediat.
Motivul expus de dansii ar fi desfintarea postului pe care il ocup, reorganizarea companiei si reducerea de personal. In urma discutiei cu cei de la HR in care nu au facut decat sa se contrazica unul pe celalalt pentru ca unul dintre ei spunea ca se desfiinteaza postul unul ca nu se desfiinteaza, in sfarsit le-am spus ca nu semnez nimic daca nu-mi ofera un raspunz in privinta criteriilor in urma carora am fost selectat pentru concediere deoarece departamentul nostru are in componenta undeva la 13 angajati.
Mi-au spus ca nu voi primi niciodata raspuns la intrebarea aceasta si sa semnez incetarea acordului de incheiere. Mi-au mai spus ca pentru acest lucru imi ofera si cuantumul a 3 salarii compensatorii. Eu le-am comunicat ca nu semnez nimic daca nu-mi ofera criteriile respective pentru care am fost ales si atunci mi-au oferit 3 variante. prima sa primesc 4 salarii compensatorii, a doua sa primesc 1 salariu si 20 de zile preaviz si cea de a treia sa raman la birou sa imi continui munca dar citez "esti baiat destept si iti dai seama ce se va intampla in continuare". Mi-au dat un timp de gandire de cateva ore dupa care sa revin sa le spun ce decizie am luat. Am revenit si le-am spus ca nu accept suma propusa de dansii ca fiind salarii compensatorii, au incercat sa.mi mai ofere inca 2 salarii, le-am spus din nou ca nu ma intereseaza si imi asum "riscul" sa raman in continuare. Dupa inca cateva ore a venit sa ma ia la o alta discutie directorul nostru care practic mi-a explicat inca o data, mai bine zis m-a amenintat mai voalat ca este posibil sa nu mai primesc mariri salariale sau bonusuri si citez din nou "este posibil sa mai stai o luna sau poate 10 nimeni nu stie, dar cel mai bine ar fi sa iei banii si sa pleci. " I-am comunicat ca imi asum si am revenit la task.urile zilnice. A mai urmat inca o intalnire cu dansii in care au incercat sa-mi ofere inca un salariu compensatoriu dar nu am acceptat.
A doua zi la serviciu, a venit si superiorul meu direct, managerul departamentului in care lucrez, el lipsind in ziua in care eu am avut discutiile cu conducerea si HR.ul si a pus sefa de echipa si un coleg care are access la camerele de supraveghere din cladire sa-mi gaseasca orice greseala legata de munca si respectiv sa ma verifice in fiecare zi la ce ora ajung si plec de la birou. Tin sa mentionez ca inca 2 colegi fusesera dati afara inainte sa ajung eu la birou, Interesant despre acest lucru este si faptul ca atunci cand am cerut in discutia cu cei de la HR si cu directorul criteriile prin care am fost selectat, directorul mi-a comunicat ca, citez: "sa nu crezi ca superiorul direct ne-a transmis vreo lista cu cine trebuie sa plece". Ca o paranteza la toata discutia desi nu am cum sa dovedesc direct dar toti din departament o stim ca se voia sa se scape de noi 3, superiorul direct mi-a comunicat intr-o alta discutie din aprilie anul trecut 2023 ca nu ne-a dorit in departament inca dela inceput , mi-a spus in fata lucrul asta.
In sfarsit, ideea este ca o sa incerce sa faca tot posibilul sa scape de mine.
As vrea sa stiu daca acest lucru este legal in primul rand si daca pot face eu ceva in sensul acesta?
Mai tin sa mentionez ca au dat foarte multi oameni afara prin metoda asta a intimidarii, ei procedeaza astfel de fiecare data cand vor sa se descotoroseasca de un angajat incercand sa expuna ca acoperire aceasta restructurare acum.
Multumesc si sper sa-mi puteti oferi un raspuns.



Buna ziua,
Anul trecut in luna septembrie a trebuit sa ne dam demisiile de la fostul angajator ca sa fim preluati de o alta firma din grupul de firme din care facea parte angajatorul. In mare ni s-a explicat ca ni se vor mari salariile si conditiile contractuale vor ramane aceleasi. Am semnat contractele noi am ajuns la sediul nou de firma, ne-am inceput activitatea si surpriza, nu s-a marit nici un salariu, am cerut o sedinta in care ni s-a spus ca trebuie sa treaca o luna de zile in care sa ne monitorizeze activitatea si ca dupa aceea sa ni se acorde maririle. A trecut luna de zile, salariile au ramas neschimbate, In decembrie anul trecut am avut a doua sedinta in care ni s-a promis ca in luna ianuarie se vor face maririle.
Am ajuns in martie , nici urma de mariri , ultimul termen este luna viitoare aprilie dupa ce s-a mutat din ianuarie in februarie, din februarie in martie si acum in aprilie.
In urma sedintelor am convenit ca pana la marirea salariilor nu vom prelua din activitatea suplimentara atribuita in urma schimbarii locului de munca. Numai ca incepand cu luna ianuarie a acestui an superiorul direct a inceput sa ne impuna adaugarea unor noi task.uri la munca prestata, noi crezand de fiecare data ca suntem aproape de marirea salariala promisa in fiecare luna, am acceptat. La fel, de la inceputul anului s-a inceput un training (pentru a invata ceea ce va trebui sa adaugam la activitatea noastra zilnica de birou). Pana acum au fost toti colegii cate 2 pe fiecare luna si acum urmeaza sa incep si eu training-ul. Am anuntat superiorul ca doresc sa discutam despre training.ul acesta deoarece eu nu as dori sa-l incep pana nu se fac maririle salariale (ceilalti colegi acceptand tocmai in ideea ca nu va trece atat de mult timp pana se vor produce majorarile). Cand a auzit aceste lucruri superiorul, practic m-a amenintat ca bonusul anual de performanta va fi "0" in cazul in care refuz sa fac training-ul, la fel si marirea salariala si ca cel mai bine ar fi sa-mi semnez demisia.
Eu nu doresc sa plec din firma de aceea doresc sa va intreb daca sunt obligat sa fac training-ul respectiv si mai ales daca angajatorul ma poate concedia si ameninta in cazul in care refuz sa-l fac?

Multumesc si astept raspunsul dvs.
Buna seara, continui speta de mai sus. Pana la urma am trecut de perioada de proba de 3 luni de zile. Problema este ca in acest timp mai exact in decembrie anul trecut am mai avut o sedinta in care am convenit ca pana cand nu ni se acorda maririle salariale promise o sa continuam sa prestam munca pentru care eram platiti la firma veche. Totul a decurs conform cu ceea ce am stabilit pana in luna ianuarie a acestui an cand superiorul direct a inceput sa ne impuna treptat sa incepem sa preluam din obligatiile departamentului din care facem acum parte, desi convenisem altceva in cadrul ultimei sedinte. Din nou , in cadrul sedintei ne promisesera marirea salariilor incepand cu luna ianuarie, ma rog este deja martie si maririle nu au venit dupa aprox. 6 luni de cand am ajuns aici.
Intre timp tot de la 1 ianuarie ne.au impus sa mergem intr.un training de 2 sapt fiecare dintre noi. Au fost majoritatea colegilor deoarece au crezut ca intr.o luna maximum se va rezolva si problema salariilor.
Acum ma vad in situatia de a trebui sa incep si eu trainingul saptamana viitoare, dar eu nu doresc sa fac trainingul inainte sa vad despre ce marire salariala este vorba.
Ca idee trainingul respectiv il facem ca sa putem invata ceea ce va trebui sa adaugam la activitatea noastra zilnica de birou.
In cursul zilei de astazi am avut o intalnire cu superiorul direct in care i.am explicat faptul ca nu s.au tinut de cuvant in legatura cu absolut nimic din ceea ce au promis pana acum de la venirea noastra in departament si ca eu nu doresc sa particip la training pana nu se vor concretiza maririle salariale. Practic cand a auzit aceste lucruri dansul m.a amenintat ca in cazul in care voi face acest lucru bonusul anual in cazul meu va fi 0 la fel si marirea salariala si ca cel mai bine ar fi sa imi scriu demisia.
Eu nu doresc sa plec pentru ca nu am de ce , doresc la fel cum doresc si restul colegilor mei sa ni se respecte promisiunile.
Acum intrebarea este , angajatorul ma poate concedia sau ma poate obliga sa particip la trainingul respectiv fara a putea face nimic in sensul acesta.

Va multumesc si astept un raspuns, imi cer scuze ca am scris foarte mult, am detaliat ca sa se inteleaga toata ideea.
Am inteles, multumesc pentru raspunsul prompt, asta are de gand sa faca sa ia pensia pe card dar are toate actele in casa si nu are cum sa mai intre in posesia lor. Trebuie sa apelam la politie pentru a intra in casa sau cum sa procedam, sau mai intai trebuie inaintate actele de divort?
Buna ziua, am si eu o intrebare/rugaminte. Am o situatie in familie destul de delicata si am nevoie de sfatul unui avocat, tatal meu o ameninta pe mama ca.i ia pensia si daca pleaca de acasa o sa vina sa o caute oriunde datorita unor bani pe care el ii vrea de la noi copii lui, este vorba de o mostenire dobandita legal de catre noi si acum a inceput sa faca scandal ca vrea si el din bani, explic mai in detaliu problema , dar pana atunci vreau sa stiu care ar fi cursul lucrurilor din privinta unui avocat. Mama vrea sa plece si sa divorteze numai ca i.a luat toti banii, i.a blocat numerele noastre in telefon si este disperata nu stie ce sa faca. Ma puteti ajuta, va rog, macar cu un sfat?
Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu o situatie intalnita la locul de munca. In luna septembrie anul curent am fost anuntati, tot departamentul, ca trebuie sa ne dam demisiile si sa semnam un contract pe o noua firma (din acelasi grup de firme din care facea parte vechea). Ni s-a explicat ca aceasta schimbare nu ne va afecta in nici un fel vechimea in munca si nu vom avea alte probleme legate de aceasta ( posibilitatea de a accesa credite bancare, etc). Contractele de munca semnandu-se exact in aceleasi conditii salariale ni s-a mai promis ca dupa ce va trece o luna de zile la noua firma , perioada considerata "de proba" (desi in contract apare perioada de proba ca fiind de 3 luni) salariile ni se vor mari.
Acum speta, luna de zile a trecut, noul angajator nici nu vrea sa auda de mariri salariale si bancile ma resping pe motiv ca nu am cele 3 luni vechime la actualul loc de munca, nici una din promisiunile din sedinta tinuta in momentul in care ne-au anuntat ca se va petrece modificarea (apropo si de asta ca perioada de timp, ne-au anuntat luni ca in week.end deja vom merge la celalalt sediu social pe cealalta firma) nu a fost respectata, in plus ni s-a spus ca se vor face ajustari salariale.
Intrebarea mea este ,se poate face ceva in cazul asta sau pur si simplu suntem tinte sigure care pot fi inlaturate fara nici o discutie fiind inca in perioada contractuala de proba?
Buna ziua, as dori sa va intreb daca atunci cand ti se cere dovada vaccinarii, sau unui test covid negativ pentru a putea participa la un anumit eveniment sau pentru orice altceva , este un fapt discriminatoriu sau nu?
In cazul de la Constanta , Curtea de Apel Bucuresti a decis ca masura este in afara legii, sa inteleg ca restul tarii va trebui sa dea in judecata DSU pentru ca efectele sa fie resimtite la nivel national?