avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Activitate alina_sava

Activitate alina_sava

buna ziua,
mama mea este casnica de peste 20 de ani. in aceste conditii este obligata sa plateasca contributia la sanatate , pt ca nu realizeaza venituri. eu am un PFI-psiholog, dar de 3 ani am iesit in pierdere, deci nici eu nu am platit contributia, deci nu poate fi co- asigurat.
e aberant..cum sa fii obligat sa platesti daca nu ai venit? iar cand Doamne fereste te imbolnavesti alegi un spital privat, nu unul de stat unde mori cu zile.
va multumesc si astept un raspuns
cum ar trebui sa procedeze pt pensie de intretinere?ar trebui sa mearga in instanta?

va multumesc
Buna ziua,
Acum 8 ani, tatal meu a plecat de acasa pentru o alta femeie.Mama are 56 de ani este casnica , pentru ca nu a last-o sa se duca la servici(gelozie exagerata, cu urmariri si batai) si fara venit. El are un servici.este marinar
La 2 ani dupa plecarea tatalui, mama s-a imbolnavit de cancer de col. eu am fost cea care a umblat cu ea prin spitale si am avut grija de ea.
As vrea sa stiu daca tata are vreo obligatie in ceea ce priveste intretinerea mamei. NU sunt divortati
va multumesc anticipat
buna ziua,
pana in prezent am lucrat ca si psiholog-recrutor la o aegntie de recrutare. din 2013 am devenit PFI (persoan fizica independenta), inscrisa la ANAF.
intrebarea mea este daca as putea sa desfasor activitatea unei agentii de recrutare bone ca si PFI.

va multumesc
nu am eliberat facturi, doar chitanta. lucrez cu persoane fizice(recrutare si evaluare psihologica bone si menajere).
buna ziua,
o profesie liberala , psiholog mai exact, trebuie sa depuna declaratia d392b?
sunt neplatitor de TVA, in sistem real, din august 2013. detin registrele : inventar si jurnalul de incasari si plati. (asa mi s-a spus de la ANAF cand am fost sa le stampileze).

va multumesc
Răspuns la discuția Neclaritati declaratie D600
buna ziua,
NU am inregistrat venit, am iesit in pierdere
buna ziua,
sunt PFI (profesie liberala), sistem real, din august 2013. pe anul 2013 si 2014 nu am depus declaratia d600, dar in baza declaratiilor d200 si d220 am primit decizia de impunere pt plata impozitului si a contributiei pt sanatate.(la pensie era trecut 0 lei). mentionez ca nu am inregistrat profit, ci pierderi. in acest caz mai este nevoie de depunerea declaratiei pt pensii? ce sa trec la "venit baza calcul", 0(zero)lei?
va multumesc