avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate nick_2015

Activitate nick_2015

Buna dimineata!Am o societate comerciala srl neplatitoare de tva ,infiintata in 2016 impreuna cu un asociat.Asociatul are o societate , infiintata dupa revolutie ,platitoare de tva ,si vrem sa dizolvam firma acestuia si sa preluam cladirea si terenul pe firma detinuta impreuna sau pe persoana fizica daca procedurile sunt mai simplificate.Care este modalitatea cea mai simpla de a rezolva problema ?Firma acestuia este cu toate darile la zi si nici nu are datorii la vreun tert.Procedura de dizolvare am demarat-o la registrul comertului!Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna seara!Care este metoda cea mai simpla de vanzare si cu costurile cele mai mici a unei societati srl fara angajati si fara datorii ?.Detin o firma srl neplatitoare de tva impreuna cu un asociat si dorim cumpararea a unei alte firme detinuta de asociatul meu ,care este platitoare de tva.Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna seara!Am o firma srl neplatitoare de TVA infiintata anul trecut.Ca si cod CAEN activitatea principala este 4711,iar ca activitate secundara 4939 transport ocazional de persoane.Am incheiat un parteneriat cu UBER in care tatal meu efectueaza servicii de taximetrie cu masina lui personala.Intre mine si tatal meu am incheiat un contract de comodat .Pentru firma Uber am scos de la financiar declaratia 091 pentru tva intracomunitar deoarece asa mi-au cerut cei de la UBER.Ma intereseaza ce taxe si sub ce forma am eu de platit pentru aceasta activitate.Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua!O societate comerciala este proprietara unei cladiri,dar terenul il are in concesiune de la primaria orasului.Intrucat la locatia respectiva a fost perturbata activitatea pe o durata de trei ani intrucat s-au efectuat lucrari de modernizare pe fonduri . Administratorul firmei care este asociat intr-o alta firma cu mine a intrat in imposibilitate de a-si plati darile catre stat,poate ceda spatiuL comercial sau o parte cel putin,cu titlu gratuit firmei pe care o detinem impreuna,cu mentiunea ca aceasta sa plateasca cheltuielile utilitatilor ?
Discuție uzucapiune
Dupa 20 de ani de judecata ca intervenient intr-un dosar ,am ramas printr-o hotarare cu 1000 mp din 3000 cumparati in 1989 de la persoane fizice.Am platit impozit toti anii pe 3000 de metri.Am facut intr-un final cerere pentru ordinul prefectului ,unde mi s-a spus de la primarie ca nu poate inainta cererea intrucat am hotare pe 1000 metri patrati.In ce circumstante pot intra in posesia intregii suprafete?Am inteles ca o cale ar fi uzucapiune dar nu au trecut 30 de ani?