avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate edi_radu

Activitate edi_radu

Discuție Calcul salariu.
Buna seara,

Sunt intro situatie, mai bine spus in contradictoriu cu angajatorul meu care ma plateste cu minim pe economie, 3300 brut, implicit 800 ron tichete de masa. angajatorul sustine ca deducerea 200 de lei aplicata la salariul minim pe economie de catre guvern nu mai este aplicabila deoarece, angajatorul, imi ofera tichete de masa de 800 ron. si venitul meu depaseste minimul pe economie.
Mentionez ca in prezent angajatorul ma plateste cu 2000 de ron net in mana, minus 20% taxele tichetelor de masa.

Multumesc.
Concediu Crestere Copil (maternitate 2 ani), iar inaite de maternitate angajata in Romania 7 luni, angajata in Italia 12luni. Vechime totala in munca 15 ani. Mentionez ca indemnizatia c restere copil a fost incasata datorita contributiei in Romania si Italia. Intrebarea mea este daca contributia in italia este luata in calcul la dosarul de somaj?
Va inceta cu art.65 din codul muncii
Buna seara,

Se poate beneficia de indemnizatie somaj dupa concediu crestere copil, 24 luni, mentionez ca stagiul de cotizare anterior inceperii CCC este de 12 luni intrun stat european (Italia), iar restul de 7 luni In Romania.

Multumesc,
Ce acte doveditoare sunt necesare in Romania pentru a dovedii perioada de lucru in Italia?
O persoana cu contract de munca in Italia, societate comerciala din Italia, pe o perioada de 12 luni si dupa acea cu contract de munca in Romania, societate comerciala din Romania, ultimele 6 luni dinaintea nasterii in Romania, poate beneficia de concediu de maternitate si indemnizatie CC in Romania?