avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate claudiumn86

Activitate claudiumn86

Buna ziua,
De la sfarsitul lunii ianuarie sunt fericitul tatic a 2 fete gemene.
As dori sa ma lamuriti cum se va calcula indemnizatia pt crestre copil im acest caz.
Din ce am citit eu, pe net, am inteles ca vom primi 85% din salariul net + 1 indemnizatie minima (de la 1 februarie ar fi 1232,5) in conditiile in care sotia va sta 1an si 9luni pt a beneficia de cei 500ron acordati de la 2 pana la 3 ani pt fiecare copil.
De asemenea as dori sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez cu luna de comcediu obligatorie pt celalalt parinte, adica eu.
Eu sunt curios cate apartamente sunt in bloc. Pentru ca suma de 1125ron de apartament, daca am inteles corect, este mult prea ciudata. O cosmetizare obisnuita ( practic inlocuirea cabinei pt un lift ante-decembrist) nu costa mai mult de 3000-4000ron.
Răspuns la discuția Bloc fara balcon
Blocul este din anul 1971. Oricum cativa vecini s-au razgandit: "noi avem o varsta si nu ne mai trebuie". Probabil s-au speriat de costuri, aprox 2000€ de fiecare.
Răspuns la discuția Bloc fara balcon
Da, intrebarea vine in urma discutiei cu toti proprietariide pe partea mea. O sa mergem sa intrebam. Va multumim pt idee.
Răspuns la discuția Bloc fara balcon
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
As dori sa aflu de la dumneavoastra daca ati auzit de posibilitatea construirii de balcoane pe o partea a blocului, de la parter pana la etajul 10, sau daca exista cadru legal pentru asa ceva.
Locuiesc intr-un imobil cu zece etaje, eu la etajul 6, dar nu avem balcon, fapt resimtit din plin toti locatarii. Noi am dori sa construim din fonduri proprii dar nu stiudaca a maifacut cineva asa ceva, recunosc ca pana si ideea in sine este cam ciudata.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Boxa subsol
Cu tot respectul, cred ca sufeiti de scenarita.
Răspuns la discuția Boxa subsol
Va multumesc pt raspunsuri si pt atentie. Am chemat ieri un echipaj de la Politia Locala care a purtat o discutie cu vecinul si astazi boxa a fost eliberata.
Sunt curios ce au discutat de l-au convins asa repede.
Discuție Boxa subsol
Buna ziua, unul din vecini de pe scara blocului si-a facut o boxa la subsolul blocului, in planurile blocului nu sunt prevazute spatii pt depozitare in subsol.
In aceasta boxa a strans deseuri de tot felul.
Exista vreun temei legal pentru evacuarea deseurilor din acea boxa, precum si sa ii interzicem acestuia si oricarui alt proprietar din bloc sa isi faca boxa in subsolul blocului?
Am incercat sa vorbim cu acesta sa elibereze boxa dar nu doreste, am vrea sa o eliberam noi dar avem teama sa nu cheme politia si sa ne amendeze.
Buna ziua,
In octombrie 2011 am achizitionat un imobil cu o suprafata utila de 47mp prin programul "Prima Casa". In acest moment dorim sa vindem acest apartament si sa cumparam alt imobil, mai mare, fie prin credit ipotecar fie prin programul "A doua casa".
Intrebari:
1. putem vinde mai devreme de 5 ani de la achizitie
2. putem vinde prin orice mijloc (cash, credit, schimb cu diferenta din partea noastra)
3. putem sa ne inscriem direct in programul "A doua casa" daca locuinta actuala nu are 50mp.
Va multumim anticipat pentru raspuns!