avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiujuncu01

Activitate Ovidiujuncu01

Răspuns la discuția Concesiune bunuri publice.
Administratorul societăți care are contractul de concesiune nu este in tara si nu este in cunoștința de cauza. Ma gândesc ca daca exista un debit de incasat primăria trebuia sa il acționeze in judecată pt recuperarea debitului si contractul de concesiune sa înceteze de drept. Urmând sa fie scos din nou la licitație.
Buna seara. Va rog sa ma ajutați cu câteva răspunsuri. O persoana juridică a deținut un contract de concesiune a unui teren si clădire intr-o comuna. Acea firma nu a achitat redevența dar in schimb a cooptat in societate o alta persoana care a făcut investiții. Timpul a trecut societatea nu a achitat. Persoana care era majoritara in firma si administrator a plecat din tara . Poate asociatul sa preia concesiunea pe o alta societate fara licitație publica , prin atribuire directa?? Eu cred ca nu . Am citit legea si acolo scrie clar : doar dupa doua publicații de licitație se poate trece la atribuire directa. Ma gândesc ca sa făcut o ilegalitate. Ce pot face sa opresc aceasta ilegalitate ????