avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate mariaioana17

Activitate mariaioana17

Buna ziua,
Daca la dezbaterea succesiunii fratii si parintele ramas in viata nu se inteleg si nu vor sa cedeze in favoarea unui singur mostenitor si se ajunge in instanta cu speta unde se stabileste o cota parte pt fiecare mostenitor ce se intampla mai departe?Instanta poate impune vanzarea imobilului pentru a-si primi fiecare mostenitor banii?Sau daca ceilalti mostenitori vor sa il despagubeasca pe unul dintre ei cu contravaloarea in bani a cotei stabilite, acesta este obligat sa primeasca banii (proveniti din alte surse)sau poate solicita vanzarea imobilului?
Pe principiul ori ia tot o persoana ori sa se vanda :)
Multumesc!
Multumesc !
si in ce conditii ar putea face ei acest lucru?Banuiesc ca trebuie o hotarare judecatoreasca,Sau se poate doar cu un apel la politie?
Multumesc!
Buna ziua,
Eu si sotul meu locuim in apartamentul socrilor mei. Soacra a decedat in urma cu cativa ani si a ramas doar socrul.Succesiunea nu s-a facut. In urma casatoriei am schimabt buletinul si am fost luata in spatiu de catre socrul meu,in apartamentul unde locuim.Daca in buletin am adresa unde locuiesc ,socrul sau vreunul dintre mostenitori ma pot da afara din casa sau pot cere evacuarea mea ?
Multumesc