avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate b26ddg

Activitate b26ddg

Ok, va multumesc
Acestea fiind datele, imi este util sa cumpar ceva pt a-mi completa sumele mici din aceasta perioada ?
Va multumesc
In Adeverinta emisa de CNPP BUCURESTI privind determinarea stagiului de cotizare, pt luna oct 2009 scrie asa:
- baza de calcul a contrib 2838 ( formata din 2538+300);
- venit realizat 2838
- nr zilelucrate 22
Pe fluturas salariu am de ex in luna octombrie 2009:
- salariul de 5075 lei, din care:
- timp pontat 88 ore (reprezentand 2538 lei),
- total realizari brut 2538 lei,
- indemnizatie somaj tehnic 75% (11 zile) = 1903 lei,
- venit net 1794 lei
- venit impozabil 2029 lei
- CAS 10,5% = 266 lei

Nu stiu daca am raspuns la intrebarea dvs......
Buna ziua,
In perioada 01.08.2009-01.01.2011 compania unde am lucrat (si lucrez si in prezent) a platit contributiile la pensie cu suspendarea temporara (cca 2 sapt pe luna) a CIM conform art 52 (1) lit d din CM si OUG 28/2009- asa apar in cartea de munca mentiuni tip "suspendat contract de munca conf art 52 (1) lit d din CM si OUG 28/2009, cate 2 sapt in fieczre luna.
In aceste perioade, baza de calcul a contrib./venit realizat exista dar are valori mult mai mici decat salariul meu din perioada respectiva (de ex in august 2009 valoarea este 600 lei, fata de 5075 lei cat era salariul meu atunci).
Cu toate acestea, nr de zile lucrate este intreg, respectiv cca 22 zile/luna, eu lucrand de fapt permanent in toata aceasta perioada.
Imi foloseste sa cumpar acum ceva,pt a completa sumele mici la baza de calcul ?
Precizez ca am depus dosarul de pensie pt limita de varsta in luna septembrie 2020 dar nu am primit inca decizia de pensionare.
Va multumesc frumos pt un raspuns urgent !
Buna ziua,
Doresc sa va supun atentiei urmatoarea problema:a

Saptamana viitoare pot sa.mi depun dosarul pt pensie la limita de varsta (cu reducerea varstei de pensionare datorita faptului ca am 8 ani lucrati in grupa 2-a de munca, am lucrat ca inginer continuu din 1984-prezent+5 ani facultate la zi).
Inteleg ca acum la calculul pensiei se ia in considerare indice corectie 1,41 .
Deoarece indicele de corectie va disparea odata cu intrarea in vigoare a legii 127/2019 respectiv in, sept 2021, si punctajul mediu anual aferent indicelui de corectie va fi retras din total punctaj mediu anual in plata., vor ramane in calcul doar punctele pe contributivitate.

Intrebarea mea este: daca la recalcularea pensiei din sept 2021 va rezulta o pensie mai mica decat cea actuala, mi se va diminua pensia sau se va pastra pensia actuala din 2020 ?

Inteleg ca in sept 2021 pe de o parte se diminueaza punctajul dar, pe de alta parte se vor lua in considerare sporurile nepermanente........de aici va rezulta o noua valoare a pensiei.

Va multumesc pt raspuns.
Buna ziua,
In vederea depunerii dosarului de pensionare, am primit de la angajator o adeverinta cu sporurile si veniturile obtinute pt perioada pana in 01.04.2001.
In aceasta adeverinta, in tabelul detaliat cu venituri si sporuri, exista o coloana numita "Retributie tarifara pt timpul lucrat" si o alta coloana "Retributii totale brute" (iar restul sunt coloanele cu sporuri).
In cele doua coloane de mai sus, unele valori sunt mai mici decat cele din Cartea de Munca, iar altele sunt mai mari, in functie de timpul lucrat efectiv si de sporurile existente.

Va rog frumos sa imi clarificati, daca in adeverinta am valori mai mici decat in Cartea Munca (si alteori mai ari), care se iau in calculul pensiei (cele din adeverinta sau cele din cartea munca) ?

Va multumesc frumos pt un raspuns care sa ma ajute sa inteleg ce am de facut !

Cu consideratie,
Va multumesc frumos pentru raspuns, da, cred ca asa se numeste corect : pensionare la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare datorita grupei 2 de munca ".
Va multumesc frumos pentru raspuns, stimate domnule avocat ! Conform legii, am obligatia de a anunta angajatorul cand voi primi decizia de pensionare (transmitand o copie ?) sau pot pastra Decizia pensionare si sa anunt angajatorul numai atunci cand voi dori incetarea activitatii ?
Angajatorul doreste sa ma pastreze in activitate.
Va multumesc pentru raspuns !
Buna seara, va multumesc frumos pt raspuns, dl consilier juridic !
Poate nu am explicat eu corect, eu nu am depus dosarul de pensionare la casa de pensii pt ca eu nu am ajuns la varsta de pensionare cea de 62 ani (conform tabel legea pensiilor), ci doar pot iesi datorita anilor lucrati in grupa 2-a de munca. Cred ca daca nu doresc sa ies, am voie sa mai stau in servici pana la 62 si asa nu epund inca dosarul de, pensionare, nu ? Adica, ceea ce vreau sa spun este ca nu am inteles de ce dvs ati raspuns ca ......este munca la negru, nu am gandit niciodata astfel, nu doresc sub nicio forma asa ceva !
Va multumesc pt o lamurire suplimentara daca se poate, putin mai detaliata.