avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 466 soluții astăzi
Forum Activitate OpreaI

Activitate OpreaI

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult!
Buna ziua! Am un SRL in domeniul IT al carui administrator sunt, SRL incadrat IMM cu un salariat 1% impozit pe venit, si anul acesta va depasi cu putin 300000 lei venituri.Intrebarea mea este: as putea infiinta inca un SRL pe care sa transfer parte din contracte daca altcineva ar fi administrator ca sa reduc nivelul veniturilor primului SRL fara sa am probleme ? Astept cu nerabdare raspunsurile DVS.!
Multumesc pentru raspuns Skybax! Luasem in calcul varianta de a angaja o persoana dar veniturile realizate nu acopera aceasta solutie - activitatea firmei acopera,sezonier, prestatii catre terti (ocazionale!) de mica anvergura - si cum fiecare vrea sa deconteze serviciul prestat am infiintat firma ca sa le pot elibera clientilor documente justificative adecvate!! Eu deja sunt angajat cu norma intreaga! Varianta pe care am primit-o din alta sursa ar fi cu trecerea in obiectul de activitate si desfasurarea de activitati de consultatie dar sper sa fie o alta solutie legala si mai la indemana!
Buna ziua!
Am vazut propunerea din noul Cod fiscal in care IMM-urile fara angajati sa plateasca 3% + 1530 lei/trimestru! IMM-ul pe care-l am nu are angajati si produce doar in lunile de vara din anumite prestari de servicii,venitul total fiind de circa 8000 lei anual! In acest caz daca platesc conf. noii propuneri ar insemna sa lucrez pentru a plati aceste taxe ! Intrebarea este: as avea o posibilitate legala de a trece de la impozitul actual de 3% la impozitul de 16% pe profit? Daca da, care ar fi aceasta posibilitate( in afara de varianta inchiderii firmei!)? Va multumesc anticipat!