avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate kalash

Activitate kalash

Răspuns la discuția Dosar Dauna - Culpa Comuna
Buna Ziua,

Va multumesc pentru raspunsul oferit .
Deci in teorie as putea sa intru intentionat in orice masina parcata neregulamentar pe banda de circulatie de sens opus si o fiu despagubit cu 50%.

Super :D foarte bine gandita legea
Răspuns la discuția Dosar Dauna - Culpa Comuna
amdauna a scris:

Masina dvs ocupa sau nu o parte din banda de circulatie ? Daca da, in protocolul semnat de asiguratori cu privirea la stabilirea raspunderii pe constat amiabil pentru aceasta situatie se stabileste culpa comuna !



Buna seara,

Din cate stiu eu este ilegal parcarea unui autoturism integral pe suprafata destinata circulatiei pietonala (trotuar) deci evident ca ocupa o suprafata din partea carosabila.
Ce se intampla daca pe o anumita strada nu exista nici un marcaj legat de parcarea autoturismelor . Din cate stiu eu in acest caz parcarea se poate face ocupand simultan o parte din trotuar si banda destinata autoturismelor.
Acest lucru este valabil si pe strada pe care domiciliez.

Pe langa acest lucru masina era parcata de banda destinata circulatiei de sens opus fata de directia de deplasare a masini care a produs accidentul.
Masina care a provocat accidentul a intrat pe contrasens pierzand controlul directiei de mers lovind masina mea.

Va multumesc


Buna Ziua,

In data de 12.01.2015 masina proprietate personala era parcata in fata portii imobilului in care domiciliez de asemenea proprietate personala.
Mai exact masina era parcata in diagonala fata de intrarea de access in curte pentru a ocupa cat mai putin spatiu din partea carosabila.
Din cauza ninsorilor abundente pe carosabil sa format un start consistent de zapada iar acea zona a fost curatata de mine pentru a putea introduce masina in curte,restul starzii find acoperita de un strat de aproximativ 40 50 cm de zapada pe marginea drumului.
Din cauza ca drumul nu a fost dezapezit acea zona a fost singura in care puteam sa parchez masina in fata imobilului meu.

Ulterior un conducator auto a pierdut controlul din cauza poleiului si a depunerilor masive de zapada a intrat pe contrasens si mi-a lovit masina in partea stanga spate.
Pe strada nu exista nici un indicator cu oprireastationarea interzisa.

Dupa completarea amiabilei in care celalalt conducator auto si-a recunoscut vina am aflat cu stupoare ca sunt incadrat ca si despagubire la culpa comuna.

Pe langa acest fapt cei de la societatea euroins au considerat ca inlocuirea unui spoiler spate , carenaj roata stanga spate si bandou spoiler spate costa 200 RON.
O suma foarte mica sub 50% din valoarea reala.

Pe langa acest lucru inainte sa vad procesul de constatare a daunelor si valoarea reparatiei mi-au inaintat o foaie prin care imi aduceau la cunostiinta ca e culpa comuna si sa o semnez. Am refuzat semnarea acestui document . Ulterior mi-a fost prezentat procesul de constatare a daunelor.

Asigurarea ambilor soferi este incheiata pe Euroins.

Am urmatoarele intrebari :

1.Este culpa comuna in acest caz ?
2.Cealalta persoana implicata in accident nu a fost notificata de catre euroins in legatura cu acest lucru . Se poate sa fie culpa comuna si doar eu sa primesc 50% din despagubire iar cealalta persoana sa nu primeasca nimica?
3.Cum ma afecteaza aceast dosar la sistemul bonus-malus.