avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate meri_tt

Activitate meri_tt

Buna ziua Stie cineva cum este procedura aceea cand poti merge doua persoane pe un singur bilet de tratament si perioada de sedere se injumatateste ?
Am auzit ca unii pensionari procedeaza asa, merg doi pe un singur bilet si stau 8 zile in loc de 16. Este adevarat ? Si ce trebuie intreprins sa poti face asa ?
cum mi se poare recalcula pensia?
Am colegi de munca,acum pensionari ca si mine,cu care am lucrat ani de zile in acelasi loc,aceeasi meserie,aceleasi lucrariUnii au obtinut in instanta gr2 ,altii nu.Nu stiu ce sa inteleg si cum sa procedez.Ce ma sfatuiti?
Am fost dansator amator timp de 20 de ani la un ansamblu folcloric.As vrea sa stiu ce acte sau ce demers trebuie sa fac, pt a primi indemnizatia artistilor amatori. Multumesc!
Multumesc mult!
Vecin reclamagiu Buna ziua Am un vecin in bloc,in varsta de80 de ani care s-a judecat cu marea majoritate si evident nici eu nu am scapat.A pierdut in toate planurile,pb este ca eu,vreau nu vreau trebuie sa ma prezint la judecatorie,asta insemnand timp si bani,l-am inregistrat injurandu-ma vartos cu nume si prenume ,politia spune ca e batran si nu au ce-i face.Ce-as putea face? Legal,
Va multumesc!
Buna ziua Am nevoie de adeverinta de la fostul loc de munca,unde am lucrat 24 de ani, cu toate veniturile suplimentare pt recalcularea pensiei, Nu sunt trecute in cartea de munca:primele,acordul global.Intrebarea mea este daca sunt obligati sa-mi elibereze aceasta adeverinta.Sunt deja in pensie la limita de varsta. Multumesc!
Am un cont la o banca din italia pe care nu l-am mai folosit de 7 ani,nu l-am inchis pt ca n-am mai ajuns acolo,le-am dat telefon ca nu mai pot ajunge si vreau sa-mi inchid contul,dar mi-au zis ca trebuie sa vin personal.
chtantele de la cotizatia anuala, acesta este un car al pensionarilor