avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate lstincu

Activitate lstincu

Multumesc frumos !! :D
Va multumesc de raspuns. Asta inseamna ca nu este vorba de o obligatie de a amenda si salariatul, iar nimeni nu poate contesta aceasta decizie?
In cazul in care s-a prestat munca ”la negru”, iar angajatorul a fost amendat de ITM, exista OBLIGATIA sau POSIBILITATEA inspectorilor de a sanctiona si muncitorul, in baza art 260 alin 1 lit f). Concret, nu imi e clar in ce conditii sunt amendati cei care presteaza munca fara contract individual. Va multumesc !
Răspuns la discuția protectia muncii in constructii
va multumesc mult pentru raspunsuri.m-am informat gresit,cand puteam de la inceput sa caut in codul muncii.sunt intr-o situatie similara,acum stiu spre ce ma indrept.multumesc inca o data !
Buna ziua,as avea nevoie de lamuriri la o problema delicata. Administratorul unei societati de prestare servicii ( constructii ) s-a inteles cu o persoana sa o tina 2 zile pentru o lucrare,fara carte de munca deoarece avea nevoie de ceva bani in plus. Cei doi s-au inteles ca persoana timp de 2 zile va fi de fapt in perioada de proba,asa ca nu i-a efectuat nici cartea de munca,nici protectia muncii.Ideea era ca persoana respectiva sa isi castige niste bani in plus in aceste 2 zile,fara vreo alta obligatie.Dupa aceste 2 zile,cand persoana a plecat de la ”locul de munca”,a sustras si cateva bunuri de o valoare importanta. Exista posibilitatea de a-l actiona in justitie pe hot,fara sa fie tras administratorul societatii la raspundere pentru faptul ca nu i-a facut niciun act respectivului? Va multumesc frumos.