avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate badkid4rythm

Activitate badkid4rythm

Am si eu nevoie de sfatul si consilierea dvs. Ieri 10.03.2015 pe la ora 17.00 in zona Kaufland Obor am acrosat o doamna pe trecerea de pietoni. Deplasandu-ma pe banda 3, doamna a iesit dintre scoarul de tramvai de pe mijlocul soselei si a incercat traversarea spune dansa la culoarea verde desi toti pietonii de pe trotuar nu s-au angajat in traversare. Asta este..rosu sau verde era trecere si trebuia sa reduc viteza din start. Dupa accident am sunat a 112 si femeia a fost transportata la Floreasca unde i s-au facut toate investigatiile necesare(ecografie radiografie, etc.) si dupa doua ore femeia a mers acasa pentru ca nu avea nici o fractura sau leziune. Aceasta mi-a comunicat ca nu are pretentii materiale si nici nu depune plangere impotriva mea. Pana sa ajung la spital sa stau cu dansa, am ramas la locul accidentului unde a venit o echipa a politiei si s-au facut masuratori si poze. A fost deschis din start un dosar penal si permisul mi-a fost retinut fiindu-mi inmanata o dovada de 15 zile pe care scrie "accident rutier soldat cu ranirea unei persoane in curs de cercetare" art.111/4 + 135/4 si mi -sa comunicat ca dupa 15 zile sa merg sa depun cerere pt prelungirea dovezii. Din cate am mai citit pe site-ul dvs acestea nu prea se prelungesc si nu este corect pt ca eu aveam verde si acum risc sa raman si pieton si cu dosar penal pe rol. Va cer un sfat in legatura cu situatia mea si va intreb daca este bine sa merg cu doamna la politie si sa dea o declaratie ca nu are nici un fel de pretentie si ca nu depune plangere? Inacest caz cum va decurge situatia? Ce urmari va avea acest accident si care este procedura? Nu exista zile de spitalizare, rani sau leziuni serioase si cum v-am spus dupa 2 ore de analize si investigatii doamna a mers acasa. Multumesc anticipat!