avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate erikanamaria

Activitate erikanamaria

Buna seara.De cateva zile ma confrunt cu o problema ce tine de sistemul de sanatate in primul rand si de concedierea mea ca gravida ,in al doilea rand.Lucrez intr-o fabrica de rulmenti iar activitatea mea supune foarte mult efort si un mediu oarecum toxic.Mentionez ca sunt insarcinata in 5 luni si jumatate.De doua zile stau acasa deoarece ma simt foarte rau si nu pot sta in picioare.Am fost la medicul de fam. iar acesta sustine ca nu poate sa mai dea concediu medical deoarece a mai dat unul de 3 zile luna aceasta.Problema este ca nu vrea sa-mi dea nici trimitere la un medic de specialitate,in urma simptomelor prezentate de mine si nu face nimic altceva decat sa-mi scrie pe o foaie de hartie numele unor medici ginecologi care imi pot da concediu medical din urma,adica pe ultimele 3 zile cat nu am fost la servici.In aceste conditii nu pot face dovada nici intr-un la locul de munca ,a faptului ca nu am lipsit nemotivat deoarece nu am nici macar o hartie care sa ateste faptul ca am facut vizita la medicul de fam., iar toti cei unde am fost trimisa ori sunt in concediu ori din alte motive nu sunt de gasit.Ce se poate face in aceste conditii deoarece la locul de munca voi fi concediata pentru ca am depasit limita celor doua absente nemotivate?Va multumesc anticipat si astept un raspuns lamuritor.
Buna ziua,am si eu o intrebare legata de indemnizatia pentru cresterea copilului.Sunt insarcinata in cinci luni si am un contract de munca pe perioada determinata,iceput in data de 16.02.2015 si se finalizeaza pe 18.08.2015.ma intereseaza daca pot beneficia in vreun fel de indemnizatie sau daca se poate plati retroactiv pentru lunile in care nu am avut contract?va multumesc.