avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate dilani

Activitate dilani

Se poate ca medicul de medicina a muncii sa nu dea adeverință pentru angajare decât cu valabilitate 3 luni pentru tensiune arteriala (17:10)? Postul ar fi în distribuție. Mulțumesc.
In urma unui incendiu din 2004 care a avut loc la un centru comercial unde mi-am desfasurat activitatea ca si chirias, am incheiat o polita de asigurare pentru bunuri contra incendiilor si a altor riscuri la o companie de asigurari.Contractul cu asiguratorul a decurs pe perioada 2004 - 2014 , cu primele de asigurare platite in rate si in termenele convenite in contract. Ultima reinnoire a politei a fost facuta in august 2014. La data de 15 decembrie 2014 a avut loc un incendiu in acelasi centru comercial cu distrugerea totala a bunurilor. Am deschis 2 dosare de dauna in termenul legal prevazut de lege. Am fost contactat de inspectorul de daune al asiguratorului pentru a aduce la dosare facturile de achizitie a marfurilor si a inventarului. Fiind in preajma sarbatorilor la sfatul inspectorului am depus aceste acte dupa ce acestea sau terminat. Dupa ce am depus toate actele cerute de asigurator, acesta prin inspectorul de daune a venit cu tot felul de scuze pentru intarzierea completarii dosarului. Au adus expert pirogen pentru a stabili cauzele izbucnirii incendiului.In tot acest timp am tinut legatura cu inspectorul de daune prin email si prin cereri adresate asiguratorului pentru a vedea starea dosarelor. La data de 6 martie 2015 dupa ce dosarul a fost completat, acesta a fost trimis la sediul central pentru analiza. La sediul central am luat legatura cu alt inspectorul de daune, care mi-a comunicat ca dosarele sunt la compartimentul juridic pentru analiza, atragandu- mi atentia cum ca centrul comercial nu ar fi avut aviz de la pompieri. Eu am depus la dosar o copie a avizului ISU care a fost obtinut de centru in 1996( avizul de la pompieri se da o singura data). As vrea sa stiu ce ar trebui sa fac deoarece eu am asigurat niste bunuri(marfuri) fiind chirias al centrului comercial.
As vrea sa adaug ca alti chiriasi care au avut polite de asigurare la alte companii au fost deja despagubiti.