avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate irinacna

Activitate irinacna

Buna seara.
Am fost la o firma de cadastru si după ce au făcut niște cercetări pe la OCPI mi s-a spus clar ca terenul este blocat din cauza ca suprafața de pe hârtiile lor este mai mare decât suprafața fizica a terenului si ca, concret nu au cum sa ne dea terenurile de pe foaie deoarece ele nu exista fizic.
Acum mi s-a recomandat:
- sa dau de primul cadastrist
- sa merg la Primărie (unde nu te baga nimeni in seama).
Mulțumesc anticipat pentru orice sfat.
In primul rând vreau sa va mulțumesc ca mi-ați răspuns.
in al doilea rând am sa ma apuc de treaba si daca se poate sa va tin la curent cu ce fac ar fii minunat
Buna ziua.
Am cumpărat un teren la Techirghiol in anul 2006 pe extravilan cu cadastru si intabulare.
In anul 2008, o doamna si a construit o casa si astfel terenul a devenit intravilan printr-o hotarâre de consiliu sau ceva de genu'. Evident am vrut sa trecem actele pe intravilan si ni s-a spus ca nu e posibil deoarece terenul este blocat.
In urma unor căutări riguroase de a afla ce probleme sunt, cu greu am descoperit ca:
- terenul nu a fost măsurat bine de la inceput. Măsurătorile nu au fost făcute fizic ci doar pe hârtie dintr-un birou, cu toate astea, Primăria si-a pus ștampila;
- doamna care si-a construit casa a depășit un pic pe ici - pe colo si iar ne-a mai deranjat terenurile;
- in 2008 s-a dat legea ca aleea dintre case trebuie sa fie de 9 m si astfel nu s-a mai tăiat din teren.
Unul dintre proprietari a avut un lung proces de 5 ani cu ei si a pierdut la sfârșit.
Pe mine concret ma interesează:
- sa vad si eu fizic unde e terenul situat;
- sa pot face cadastru si intabulare pe intravilan ca sa il vând.
Orice idee este binevenita.
Va mulțumesc anticipat tuturor care se implica chiar si cu un sfat.