avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate Ginodino

Activitate Ginodino

Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reprezinta, Separatia de bunuri intre soti?
Daca unul decedeaza si, casa este pe numele lui, celalalt sot are drept la mostenire directa?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția CUPON DE PENSIE
Buna ziua!
Mi-am schimbat domiciliul intrun alt judet.
Va rog frumos, stie cineva cum se procedeaza sa primesc talonul de pensie la noul domiciliu?
Trebuie vorbit la casa de pensii sau la posta?
Pensia imi intra pe card.
Nu am nevoie de transfer de dosar sa zic asa, doar cuponul sa mi-l aduca posta la noul domiciliu.
Multumesc!
Revin cu un nou mesaj. Fiica mea care a avut 3 crize in 2014, acum a luat permisul in Manchester.
A aratat toate tratamentele si toate hartiile de la toate spitalele pe unde a stat internata.
Dupa 6 luni de deliberari DVLA din Uk a spus ca este apta ptr a obtine permis auto.
Mentionez ca si la ora actuala ia tratament si face la 6 luni control la o clinica privata in Tg Mures.
In Ro toti spuneau ca nu se poate ...ca nu are rost... Politia spunea ca doctorii trebuie sa isi dea acordul ptr inceperea scolii, Doctorii nu aveau n8mic concret. Si nu erau de acord sa faca scoala auto ....fara sa imi spuna, conform carei legi si articol impiedica un om care a suferit una sau mai multe crize de epilepsie, sa obtina permis. Nimeni nu a stiut sa mi dea aceste informatii.
De aici reiese ca, nu avem institutii sau oamenii din institutii,bine pregatiti si informati.
Nu sunt in stare sa caute ptr oameni aflati in astfel de situatii si sa le dea un raspuns oficial, si nu unul dupa parerea lor proprie care intotdeauna este...nu are rost..e periculis..daca..parca..etc.


5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aici, sotia are "tupeu", nu dreptate.
Omul are dreptate si nu are "tupeu"
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule, iti doresc succes in rezolvarea situatiei tale.
Cumva asa am patit si eu.
Sotia mea nu a lucrat niciodata nicaieri.
Eu iesit la pensie in 2015 la 45 de ani, am lucrat in conditii speciale.
Nu m-am putut obisnui cu statul acasa, si lucrez in Manchester in Entertainment.
Ea a ramas cu cardul meu de pensie de peste 5000/luna si inca un card pe xare trimiteam de aici prin transfer go...sume de peste 700 lire/luna.
Ca sa ma trezesc ca a bagat divort..fara sa am habar ce intentii avea ea.
La mine norocul a fost ca aveam acces la ambele conturi.
Imediat am transferat toti banii din ambele carduri pe un cobt al fiicei.
Asa a plecat cu coada-tre vine.
Ma rog i-am dat bani..am facut partajul de comun acord. Dar daca mai intarziam cu transferul..ieseam pe minus rau de tot.
Avea avocata platita cu 2000 de euro.
Ea nu a lycrat pana la 45 de ani, 1 minut nicaieri.
Nu te lasa..cauta solutii, lupta si vei reusi ca dreptatea e si de partea ta.
Răspuns la discuția Cum e corect?
Cu siguranta;şireturi
Este o intrebare de interes general.
Dupa numele siteului te astepti la un raspuns calificat si sigur.
Dar e site de Romania,vrei nu vrei traim in Romania.
Am cautat legea,articolul care interzice inscrierea la scoala auto,din cauza unoi crize de epilepsie avuta acum ceva ani ,dar nu gasesc cf.carei legi si articol ai voie doar dupa 10 ani de la criza si tratament.
Stire citita pe alt site care aveau stirea conform :avocatnet.ro.
La cat mai multe sperante ca cineva ne va raspunde aici.
Buna ziua.
Am o mare nedumerire.Cu 1 iulie 2015 incetez activitatea ca miner subteran 100%.
Perioada lucrata ca si miner subteran 17-feb.1993-1 iulie 2015.Mentionez ca in aceasta perioada am avut 2 ani pensie boala,1.sept.2000-1 sept.2002.
Ce ma framanta pe mine,cu 1 iulie se aplica OUG 36/2013 si 76/2002.
Sunt nascut in 1969,am implinit 45 ani,daca nu imi iese vechimea de 20 ani subteran la calcularea dosarului de pensie,mi se trimite dosarul automat catre agentiile de somaj?
Si daca da atunci 1-2-3 sau cate zile sau luni ar mai trebui pentru a atinge 20 ani,cotizatia la somaj va fi tot grupa speciala sau normala?
Eu am citit cele 2 OUG-ri dar nu am gasit nimic despre stagiul de cotizare in aceeasi grupa de munca.
Cu toate ca de la birouri ni se spune ca somajul merge cu grupa speciala,ma indoiesc negasind negru pe alb scris undeva.Si asa pentru cateva zile sau luni ar trebui sa astept pensia undeva la 50-55 ani probabil.
In perioada 2001-2003 se scad foarte multe zile ,si acum trebuie recuperate + nemotivate,concedii neplatite,etc.De asta mie imi ies 20ani si 2 zile calculate la biroul personal la data 1 iulie 2015,dar la casa de pensii poate iese mai putin si nu mai pot face nimic atunci.
Va multumesc!