avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate danielvm27

Activitate danielvm27

Daca primim pensia din SUA in cont la o banca romana, statul poate cere taxe pe acest e sume?
Multumesc
Se paote contesta si recupera taxa de mediu platita,pt prima imatriculare a unui autoturism adus din strainatate?
Azi am platit 9500 Ron pentru taxa aceasta...! Cinev interesat sa ma ajute sa o primesc inapoi?
Multumesc
=D>
Buna,
Am primit comanda mea-un TV Philips de la firma care vinde online. La deschidere am constatat ca avea zgirieturi pe ecran ,am sunat firma imediat si am raportat evenimentul. Anterior , cind mi-a fost adus am solicitat sa-l deschidem ,dar curierul a spus ca nu e cazul atita vreme cit ambalajul nu prezinta urme de lovire, etc Mi- s-a raspus in politicos si asiguratoriu ,inclusiv in scris prin email ca urmeaza sa primesc banii inapoi fara probleme.
Au trecut 12 zile si nu am primit banii in cont! Am sunat ,azi,am vb cu aceasi perosan care a autorizat ridicarea TV-ului si a promis returnarea sumei de aproape 2000 ron.
Azi ,am vb la tel si mi-a promis ca ma suna inapoi , si nu m-a sunat ...Ce sa fac?
Multumesc pentru un sfat bun!=D>
Buna,
am si eu o intrebare:

Tatal meu si al fratelui meu vitreg(din a 2 casatorie)a decedat in 2010 dar noi fratele meu si eu nu am atacat testamentul in termenul legal de 3 ani de cind am luat cunostiinta de testamentul tatalui nostru defunct prin care lasa totul actualei sotii de atunci a lui.Ea mi-a facut testament mie pentru tot ce avea , nu are copii ,familie, nimic.
,Mi s-a spus ca in baza testamentelor eu sunt mostenitor legal si ca pot sa ma duc la primarie sa schimb roul casei pe numele meu, la fel si cu masini, terenuri, etc. ,cu testamentele si certificatele de deces, este posibil sa solutionez situatia succesorala la maniera asta?
Multumesc mult

Acum 2 ani am primit o amenda pt tulburarea linsitii publice de 250 ronipe care nu am platit-o.
Se paote prescrie de la sine sau...?
Redau mai jos continutul reclamatiei facute la politia locala,initial respinsa pt ca nu avea trecut starea mea civila si adresa de contact(care era pe plicul recomandat)
As vrea sa ii inchid activitatea de potcovar care nu ar trebui sa se desfasoare in fata casei lui ci in loc special amenajat ca si un service auto:
MUltumesc anticipat!

Catre Politia Rurala X, Judetul Y,

Prin prezenta va aduc la cunostiinta si va cer sprijin in solutionarea situatiei descrise mai jos:
Subsemnatul ..........., fost ............,divortat, cu fostul domiciliul in O.........., posesor al CI seria ..........., la momentul evenimentului relatat, actual locuind in Str. .............. va aduc la cunostinta urmatoarele:
In data de Duminica, 22/02/2015 in jurul orei 14 ma aflam la fostul domiciliu din X cu niste clienti care venisera sa vada casa de la adresa mai sus mentionata si sa discutam despre posibilitatea vinzarii-cumpararii imobilului.
Vecinul meu......... a observat ca am clienti pentru casa si a scos imediat afara boxele audio, punind manele la puterea maxima.
Ulterior a inceput sa bata fiare in potcovaria lui si sa strige prin curte cu voce tare ”aici se lucreaza in fierarie, batem potcoave”, in intentia de a descuraja viitorii proprietari in a achizitiona imobilul cu asa vecini.
De fiecare data cind vin clienti la imobil, ........... ii abordeaza si spune fel de fel de povesti despre mine si despre casa cu intentia vadita sa descurajeze un eventual cumparator.
De aceasta data, la plecare cind conduceam clientii la masina, el a iesit in strada interpelindu-i cu expresia “ar trebui sa discutati cu mine , sa va spun eu ca asta e un bandit, a cumparat casa de la mine si acuma vrea sa o vanda cu multi bani, casa este fara fundatie ,etc”
Dupa plecarea clientilor ,vazindu-ma venind catre poarta l-am auzit spunind tare ca sa aud si sa ma intimideze, ca intra peste mine si ma termina chiar daca se va duce la puscarie. Pentru care motiv nu stiu, casa fiind cumparat din 1994 de la el la pretul pe care l-a cerut.
Ca ocupatie este potcovar ,activitate pe care si-o exercita cu forme legale sau nu, pe spatiul public la intrarea in curtea sa, zgomotul, mirosul unghiilor infierate cit si discutiile triviale, consumul de alcool, deterioreaza calitatea vietii mele si a vizitatoriilor mei, facind viata mea acolo aproape imposibila, motiv pentru care m-am si mutat.
Nu este pentru prima oara cind face descurajare pe linga clientii in vizita, spre a cumpara el casa la un pret mult mai mic decit valoarea reala, descriind situatii si motive diverse, din care ei sa inteleaga ce fel de vecin urmeaza sa aiba,etc
Ma consider prejudiciat financiar de faptul ca clientul nu a mai cumparat casa asa cum era stabilit(fiind a2a vizita facuta de client cu scopul vadit de a finaliza tranzactia) si asa cum intelesesem din discutiile avute anterior la telefon.
Din cauza comportamentului sau vadit ne prietenos, chiar ostil si abuziv(inoportunind persoane necunoscute), asa cum reise si din schimbul de mesaje SMS pe care le-am avut ulterior si a carei copie o anexez alaturat pentru edificarea Dumneavoastra, nu am putut sa finalizez aceasta tranzactie imobiliara.
Consider ca aceasta situatie are potentialul de a degenera, ma simt amenintat si ingradit sa folosesc locuinta sau sa o vind, de catre ................ si va cer sprijinul.
Avind in vedere declaratia mea , va rog sa intreprindeti cele de cuvinta pentru ca climatul de liniste, buna vecinatate sa fie restabilit, sa inteleaga ca nu are dreptul legal sa abuzeze, intimideze, tulbure linistean altora, sa desfasoare activitati ce ar trebui sa se desfasoare in spatiul inchis, destinat special, nu in fata casei ,pe spatiul public, si sa nu se amestece in treburile vecinilor sai.
In privinta activitatii sale comerciale voi sesiza si alte institutii abilitate.

Cu respect,
.........