avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate maryviomary

Activitate maryviomary

Multumesc pentru raspuns

Din lichidarea bunurilor exista bani suficienti sa plateasca salariile integral si suma care e de recuperat e mai mare decat garanteaza fondul adica valoarea a 3 salarii medii brute pe tara. In aceasta situatie se mai apeleaza la fondul de garantare? Sau se platesc cu prioritate salariile restante din suma provenita in urma lichidarii bunurilor? Cand si unde pot solicita salariile restante? Pot face cerere judecatorului-sindic sau trebuie sa astept finalizarea procedurii si comunicarea privind finalizarea procedurii?
Am de primit salarii restante de la o firma aflata in faliment, lichidatorul a valorificat bunurile existente in patrimoniul societatii si mi-a spus azi ca se plateste cu prioritate banca care are ipoteca si ca pentru salarii nu mai sunt bani si chiar daca ar fi se platesc doar cele care exista cu cel mult 6luni inainte de intrarea societatii in insolventa si ca trebuie facut un dosar special pentru recuperarea creantelor salariale. Am citit legea insolventei si nu este precizat asa ceva, chiar fiind precizat ca plata salariilor are intaietate. Cine are prioritate la plata salariile sau creditul ipotecar? Ce pot face sa imi recuperez salariile?