avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate voldvold

Activitate voldvold

Cu stima!
Revin asupra celor anterior expuse.
In sensul acestora am inaintat contestatie.
Raspunsul la aceasta este naucitor...:
Venitul de 619 lei este "citit" ca 936 lei. Indemnizatia de handicap este data ca 275 lei si mi se spune ca nu a fost declarata, baza de calcul aici era de 193 lei...
Calculul total per membru familie este adaugit cu circa 270 lei.
Cineva vrea sa ma plimbe prin instante si sa-mi provoace traume emotionale . Am certitudinea ca este o intentie ostila daca nu si criminala, tinand cont de afectiunea mea...
Cum as putea face ca actiunea ce urmeaza a o deschide in instanta si care trebuie formulata in contencios administrativ sa o pot transfera catre instante penale pentru a stopa pe viitor astfel de atitudini contra mea? In temeiul carei legi sau articol de lege?
Va multumesc!
Cu stima!
Va rog, daca ma puteti lamuri asupra a ceea ce urmeaza sa fac cu privire la o asa - zisa declaratie incorecta asupra veniturilor realizate de subsemnatul pentru obtinere alocatiei complementare de sustinere a familiei. Dar iata despre ce este vorba:

Vineri 19.02.2016 am primit o decizie de impunere la plata, cu titlu executoriu, pentru o suma de 75 lei care as fi datorat-o pentru declararea incorecta a veniturilor familiale pentru perioada 01.02.2015-28.02.2015.
Deplasandu-ma la sediul Agentiei Judetene de Plati - Inspectie Sociala am aflat ca figuram in evidentele fiscale cu un venit de 619 lei in ianuarie 2015, venit declarat la fisc de catre societatea agricola la care am in arenda terenul. Precizez ca asociatiile agricole declara la inceputul fiecarui an veniturile arendatorilor de pe anul anterior. Eu , efectiv, am incasat respectiva suma prin lunile septembrie-octombrie 2014, perioada pentru care nu beneficiam de alocatie complementara.
Veniturile familiei mele la acea perioada (noiembrie-martie) erau, daca retin bine - pensie de 350 lei (actual 400 lei) , indemnizatie handicap 234 lei din care baza declarativa de calcul era cam de 150-160 lei restul fiind buget complementar (actual 272 lei, baza calcul 193 lei), si, alocatie copil de 42 lei (actual 84 lei).

1- Ce proceduri trebuie sa urmez pentru a lamuri aceste aspecte in mod legal?

O alta problema pentru mine care estimez ca va apare in curand consta in aceea ca pentru luna septembrie sau octombrie 2015 va apare la fisc iarasi in ianuarie sau februarie, venit din arenda. Pentru aceste perioade veniturile familiei constau din : pensie 400 lei, indemnizatie handicap 272 = 193 lei (!), alocatie copil 82 lei.
Va apare suplimentar un venit din arenda pentru ianuarie sau februarie de circa 740 lei.
Intrucat urmeaza sa declar acest aspect in declaratia de anulare a celor anterior explicate, fata de carte precizez ca am relatat functionarelor primariei, dar care mi-au zis sa nu-l trec intrucat terenul este sub 2 ha (are 1,405 ha) urmatoarea intrebare este

2- Cum se considera acest venit incasat o data pentru un an intreg - se imparte pe luni sau trimestre?

- Oricum, si cu acest venit mi se pare ca ma incadrez in cuantumul de venit pentru care as fi beneficiat de drept de alocatie complementara...

Mai precizez ca intrucat din luna octombrie anul trecut 2015, sotia mea beneficiind de salariu de 777 lei, in luna decembrie , desi ni s-a expus ca inca ne incadram in limitele de venit pentru care am mai putea beneficia de acest drept de alocatie complementara de sustinere a familiei, intrucat sotia se jeneaza sa ceara la fiecare trei luni de la servici adeverinta de venit pentru dosarul de alocatie complementara, am renuntat la aceste drepturi banesti.

Va foarte multumesc!
Cu deosebita stima!
Răspuns la discuția Decretul nr.12/1965
Cu stima!
Anunt ca multe legi vechi se pot gasi la Arhivele Nationale! Au acolo monitoare oficiale inca de la Cuza incoace!
Răspuns la discuția Decretul nr.12/1965
Revin cu o completare a rugamintii anterioare:
Mai am nevoie de Hotararea Consiliului de Ministri nr. 39/1965 pentru aplicarea Decretului nr. 12/1965 publicata in Colectia de hatarari si dispozitii ale Consiliului de Ministri nr. 3 din 27 ianuarie 1965 si, similar, pentru Decretul nr. 313 din 14 octombrie 1980 publicat in Buletinul Oficial nr. 83 din 16 octombrie 1980. A m inca nevoie de Decretul 12/1965 publicat in Buletinul Oficial nr. 4 din 27 ianuarie 1965.
Va multumesc frumos!
Cu stima!
Răspuns la discuția Decretul nr.12/1965
Va multumesc frumos!
Din pacate textul de lege solicitat de catre mine nu exista in baza de date respectiva. Exista date doar de prin decembrie 1965!
Cu stima!
Va rog ,
daca ma poate ajuta cineva cu o forma printabila a decretului 12 din ianuarie 1965!
Multumesc anticipat!
Cu stima!
Răspuns la discuția Infractiuni contra umanitatii.
Cu stima!
Ma mai pot intinde pana sambata dimineata.
Am deja ceva material similar, din istoria dreptului, dar nu si cazurile solicitate.
Cu aceleasi rugaminti, multumesc anticipat!
Am onoarea!
Răspuns la discuția Infractiuni contra umanitatii.
Va multumesc pentru informatia oferita. Citisem si eu codul penal. Ma interesau in special formularile prin care s-a ajuns la incadrarea respectiva in lege. Mai precizez ca am gasit pe portalul Curtii de Apel Bucuresti datele respective. Din pacate acolo sunt doar detalii strict tehnice. Apreciez ca date despre instrumentarea cazului si rechizitoriul sunt mai concludente pentru mine.
Cu deosebita stima!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Infractiuni contra umanitatii.
Cu stima!
Mai am rugamintea ca in cazul in care mi se prezinta acte ori documente, acestea sa fie in format pdf sau word.
Va multumesc!
Va rog, aveti amabilitatea de a-mi da detalii despre cazurile Alexandru Visinescu si Ioan Ficior, tortionarii.
Incerc sa conturez un caz de infractiuni contra umanitatii.
Astfel, as avea nevoie de instrumentarea cazului si rechizitoriu, sau poate, doar de definirea faptelor, termenilor si notiunilor; incadrarile juridice detaliat si descriptiv.
Mai am o rugaminte vis-a-vis de acestea: mai am cam putine zile pana nu depasesc termenul dat de procuratura. Pana miercuri seara este perfect!
Va multumesc!