avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaAWC

Activitate GabrielaAWC

Răspuns la discuția Achitare restanta intretinere
Multumesc pentru sfaturi, dar nu stiu cum pot intra in posesia datelor asociatiei de locatari ca sa pot depune direct in banca, banii pentru datorie.
Am sa incerc la oficiul postal, prin mandat postal. Dar mai mult ca sigur o sa-mi cera contul asociatiei, ceea ce nu pot sa-l aflu.
Buna seara,
Intampin o problema cu administratorul si presedintele blocului unde locuiesc.
Vreau sa platesc o parte din datoria de la intretinere, iar dansii nu vor sa-mi primeasca banii, spunand ca nu pot sa primesca banii avand in vedere faptul ca m-au dat in judecata ( este vorba de aproximativ 2700 lei ), dosarul are suma respectiva si daca imi primesc banii, cum justifica suma in instanta.
Faptul ca nu imi primesc banii, s-a hotarat in sedinta asociatiei.
Am solicitat sa-mi elibereze copie dupa procesul verbal, in care s-a hotarat acest lucru si nici nu vor sa auda de eliberarea de copii dupa acte. ( in Legea 230/2007, art. 10, fiecare proprietar din cadrul asociatiei are dreptul sa ceara copii dupa actele asociatiei .....)
Cum trebuie sa procedez, ca sa pot plati lunar o parte din datoria la intretinere ?
Administratorul insista sa strang banii si sa-i dau pe toti odata; dar in situatia asta, penalizarile puse de administrator cres pe zi ce trece datoria la intretinere.; si in momentul cand ajungem in instanta, o sa reiasa ca nu vreau sa achit intretinerea, lucru care nu este adevarat.
Am incercat sa aflu contul de la asociatia de proprietari, ca sa pot plati prin banca, dar nu am reusit.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, cat mai urgent
Multumesc
Am omis sa mentionez, ca mi se solicita articolul de lege, care ii obliga sa-mi primeasca banii de intretinere
Buna ziua,
am urmatoarea speta:
O persoana care iese din detentie, poate beneficia de un ajutor social (numerar), pana la obtinerea unui loc de munca ?
Daca exista o institutie, care poate dirija o persoana care a iesit din detentie spre un loc de munca ?
Din informatiile primite de la penitenciar, am inteles ca exista un ajutor social pentru o perioada de timp, dar pe site-ul primariei de care apartine persoana in cauza ( sector 5 ), nu se regaseste nimic referitor la speta respectiva.
Multumesc