avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate tony67ro

Activitate tony67ro

Multumesc.
Succesiunea este facuta din cate am inteles. Ce presupune iesirea din indiviziune in contextul in care unul din coproprietari nu a dorit rezolvarea pe cale amiabila a acestui partaj?
Buna ziua. Sora mea a divortat acum vreo 10 ani. In urma divortului nu a facut partaj pe apartamentul de 2 camere pe care il detinea impreuna cu sotul in Bucuresti. Dupa divort, fostul sot s-a recasatorit. In apartament a ramas sotul cu noua sotie. Intre timp fostul sot a decedat. In urma succesiunii, 1/8 din acest apartament a revenit actualei sotii iar 7/8 au revenit sorei mele si ficei acesteia. Sora mea si actuala sotie a fostului ei sot nu s-au inteles cum sa imparta acest apartament pe motiv ca daca ar vinde apartamentul cu 1/8 din el nu si-ar putea lua mai nimic si ramane in strada. Sora mea cred ca ar putea rezolva cumva asta in instanta, dar nu are banii necesari unui proces si are si oroare de tribunale. Intrebarea mea era daca sora mea poate scoate la vanzare cele 7/8 parti ale ei si ficei si care ar fi conditiile necesare sa faca acest lucru? poate sa gaseste cineva sa cumpere si in felul asta scapa de problema asta cu judecata. Multumesc anticipat.