avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate tatyanavoinea

Activitate tatyanavoinea

Răspuns la discuția CIC si stimulent insertie
Multumesc frumos pt raspuns!!!credeam ca daca imi iau concediu fara plata in a 12-a luna si nu ma intorc la munca, nu mai primesc stimulentul de insertie cand ma intorc la serviciu dupa ce bebe implineste 1 an. indemnizatia clar ca se suspenda, iar stimulentul va fi platit dupa ce va fi depusa cererea, respectiv dupa ce bebe implineste 12 luni.
Răspuns la discuția CIC si stimulent insertie
tudorvaleriu a scris:

1. Nu mai stiu cum sa fac sa intelegeti si de aceea v-am recomandat sa intrebati si la AJPIS.

2. - Daca tatal intra in CCC in ultima luna (a12-a) dvs. veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an.
- Daca tatal intra in CCC pentru o luna, sa zicem, in luna a 5-a de la nasterea copilului, atunci in acea luna de zile dvs. reluati activitatea sau intrati in concediu fara plata.
- Daca dupa aceea ramaneti in continuare la serviciu veti beneficia de stimulentul de insertie si pana implineste copilul 1 an si dupa aceea, pana implineste copilul 2 ani.

3. Daca nici acum nu ati inteles atunci intrebati neaparat (chiar si prin e-mail) la AJPIS.


buna ziua,
din mesajele citite pe aceasta tema am ramas cu o nelamurire. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns va sunt recunoscatoare. Sunt in CCC de 1 an, perioada de 12 luni expira pe 23.07.2015. Sotul nu va intra in luna a 12-a in concediul de crestere; daca eu nu revin la serviciu in luna a 12-a si imi iau concediu fara plata mai beneficiez de stimulentul de insertie de 500 lei daca revin dupa ce copilul implineste 1 an, la o zi??????????? Concediul fara plata luat de mine in luna a 12-a si neluarea concediului de crestere de catre tata nu afecteaza plata stimulentului? Va multumesc anticipat!!!