avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Dani1993

Activitate Dani1993

Urmează sa am o propire pe salariu.Este legal ca suma care îmi este propita lunar pt un credit neplătit la un IFN,sa meargă în contul executorului judecatoresc ?eu ce garanție am ca banii vor ajunge de la acel executor la creditorul căruia ii datorez sumele ?eu am contract și obligație fata de IFN nu fata de executorul judecătoresc. Ce pot face în aceasta situație?
Am un credit de nevoi personale la cetelem.M am trezit executat silit.Executarea silita este făcută de un executor judecătoresc privat.Nu înțeleg,el este recuperatorul?cere și cheltuieli de onorariu adăugate la restanta mea.Nu am primit o cesiune de creanță.M am trezit direct cu propirea?este legal?iar sumele propirii se vor duce în contul executorului judecătoresc.Eu ce asigurare am ca banii vor ajunge la creditor adica cetelem?am șanse sa rezolv ceva daca fac contestație la executare?
Dacă sunt executat silit de către un executor judecătoresc și mi se cere sa plătesc ,în calitate de debitor,si onorariul la care a adăugat și TVA ce pot face pe cale legala?din ce am aflat este ilegal ca executorul sa ceara și tva,acesta considerandu se deja ca face parte din onorariul sau
Am un credit de nevoi personale luat la cetelem.Nu am mai putut plăti rata am cerut o refinantare prin care sa pot sa achit în continuare creditul.Au refuzat.Am plătit iar câteva luni după care iar n am mai plătit.Cetelem s a retras din RO.Am aflat ca o sa fiu executat silit cu propire pe salariu de către recuperatori.Are sens sa fac contestație la executare?la suma totala pe care mi o cer ai adăugat onorariul executorului judecătoresc.Si au cerut rambursare anticipata.Desi n au recalculat dobânzile etc....
Când am spus ca 2 angajatati au luat salarii diferite ma refer la faptul ca au lucrat exact la la fel.Pe aceeași tura.Nici unul nu are handicap sau deduceri etc ..sau de ex dacă nu ne prezentam la munca în weekend la un angajat oprește 200 de lei la alt angajat oprește 500 lei..
Lucrez la o firma unde și eu și colegii mei primim salariu inegal.Difera de la luna la luna și persoane care au lucrat la fel primesc salarii diferite.Cand întrebam angajatorul de salariu cât e netul cât sunt bonusurile,cum se calculează,ne spune ca dacă nu ne convine sa plecam.Si ca fiecare Ia cât a lucrat.Nu mi se pare deloc normal ce se întâmplă.Ce pot face în situația asta ?Si măririle de salariu conform legii se fac la noi doar în acte.La ITM dacă fac sesizare nu știu dacă se rezolva ceva.Un coleg care este mai vechi spune ca a mai fost cineva de la ITM în control și ca ii s au dat diverse atenții ca să se "rezolve situația" în favoarea angajatorului .Menționez ca firma este străină și ca persoana care ne a angajat și se ocupa de salarii si de tot și care face aceste mizerii este o "doamna "
Tichete masa 660 lei,ore program prelungit 15 ore-493 lei,ore sâmbăta duminica 62 ore-1172 lei,salariu ore lucrate 176 ore-3300 lei,comision vânzare 203 lei,total brut 5168 lei.Salariu net 2900 lei.Aceasta a fost fluturașul pe luna trecuta
Deci sa înțeleg ca este normal la 1 program de munca full time salariul în contractul individual de munca sa fie de 3300 lei brut?pana acum îl aveam 3000 lei brut.Adica în fluturaș plata pt zilele de repaus săptămânal nu este de 1400 lei brut.. diferența de la brutul din fluturaș de 4300 lei net...adica mie mi se pare ca brutul din contract ar fi pt un program part time
Lucrez intr o firma 2 zile cu 2 zile adica 2 zile sunt la munca 13 ore pe zi și 2 zile am liber.Din care 1 singur weeknd pe luna îl am liber.Cand îmi iau concediu de odihna dacă îmi iau de luni pana vineri și nu merg la munca în weeknd pt ca sunt în concediu de odihna mi se oprește la salariu 500 lei net.Pt cele 2 zile de weeknd în care am lipsit.Angajatorul are ca explicație ca mai nou legislația s a schimbat și ca ești plătit pe ora.Si ca de aceea mi se oprește asa de mulți bani eu fiind în concediu de odihna.Dar eu nu înțeleg dacă apar în concediu de luni pana vineri ,sâmbătă duminica nu ar fi extra ore lucrate ?având în vedere ca trebuie lucrate 40 de ore pe săptămână?are voie angajatorul sa mi oprească din salariu in situația pe care am descris o ?
Lucrez la o firma full time ,este normal ca în contractul individual de munca salariul brut sa fie 3300 lei și pe fluturașul de salariu emis de firma sa fie 4300 lei brut?având în vedere ca nu aveam targete și comisioane ,doar prindem și zile de weekend la munca.Iar ca salariu net iau 2500 lei plus bonurile de masa.Nu înțeleg de ce în contractul de munca este trecut 3300 lei brut când eu lucrez la full time?este ceva dubios aici ,sau este perfect normal ?