avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate anamariaruspaltinean

Activitate anamariaruspaltinean

Multumesc pentru raspuns, asa este vreau sa trec iarasi pe numele fostului sot dar pe baza art 4(b) din ordonanta nº 41 din 30 ianuarie 2003 deoarece am toate actele in numele lui ,de 14 ani de cand sunt aici. As prefera sa nu trebuiasca sa schimb aici toate actele asa ca nu stiu ce ar fi mai usor sa-i cer fostului sot o declaratie cum ca ii de acord sau sa ma folosesc de faptul ca sun t cunoscuta in societate pe numele lui in ultimii 20 de ani .
Buna ziua ,sunt in Spania si vreau sa-mi schimb numele de familie pentru ca aici sunt cunoscuta cu alt nume in toate actele ( numele fostului sot, si la divort a trebuit sa-l schimb), dar nu am pe nimeni in Romania si de aici de la consulat mi-au spus ca ei nu fac lucrul asta. Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac , exista vreun serviciu care sa se ocupe cu tramitarea actelor , ori un avocat , sunt foarte pierduta in lucrurile astea ,si nu pot sa merg in Romania acum.
Multumesc mult.
Buna ziua si multumesc anticipat pentru raspuns.
Locuiesc in Spania si as vrea sa- mi schimb prenumele. Cum as putea face fara sa merg in Romania si nu am nici pe nimeni acolo ca sa imputernicesc.
Vreau sa-mi schimb prenumele pentru ca sunt cunoscuta cu alt prenume( in acte si in societate) , prenumele care il aveam dupa sot si la divort a trebuit sa mi-l schimb pe prenumelew de fata. Cum aici sunt cunoscuta dupa numele sotului as vrea sa trec iarasi pe numele lui chiar daca suntem divortiati. Este posibil? Ce ar trebui sa fac?
Buna ziua,
daca eu sunt in Spania si mi-a expirat buletinul de identitate cum pot sa-l schimb daca nu am pe nimeni in Romania, vreau sa zic nici o adresa.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Schimbare de resedinta
Multumesc mult
mi-a fost de mare ajutor.
Buna ziua,
Eu sunt in Spania si am nevoie de o resedinta in Romania pentru schimbarea buletinului romanesc, mama mea me poate face un flotant pe casa ei? si ce acte are nevoie?
Sunt o romanca care locuieste in Spania. Cazul meu este putin mai complicat. Cand am venit in Spania eram casatorita si eram pe numele sotului. Intre timp am divortiat si el mi-a cerut in sentinta de divort sa-mi schimb numele. Eu nu l-am schimbat dar acum mi-a expirat BI de romania si acuma cand il schimb trebuie sa-mi schimb numele. Intrebarea mea este : este vreo posibilitate sa raman pe numele ex sotului deoarece am toate actele de Spania pe numele asta si un copil cu actualul meu sot tot pe numele asta si nu as vrea sa trebuiasca sa le schimb pe toate. Daca se poate si ce ar trebui sa fac? Multumesc anticipat.