avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate adaescu

Activitate adaescu

Daca este o masura de ordin administrativ, actul de retragere a avizului este un act administrativ, din moment ce a modificat raporturile de munca? Care este cadrul legislativ care reglementeaza cercetarea administrativa?
Răspuns la discuția Poprire pe salariu
Se poate face poprie pe salariu in baza unei Ordonante Prezidentiale fara ca aceasta sa fie investita cu formula executorie? Este vorba de pensie de intretinere minor.
Cunosc foarte bine decizia Curtii Constitutionale, dar angajatorul a sustinut in fata instantei ca retragerea avizului nu este o sanctiune disciplinara si nu a fost efectuata o cercetare disciplinara, ci una administrativa. M-ar interesa daca angajatorul a facut un abuz de putere prin faptul ca nu mi-a inmanat actul administrativ de retragere a avizului, denumit de el raport de verificare, decat la primul termen de judecata, desi i-am solicitat acest lucru cu ocazia contestatiei actului, depus in termenul legal de 5 zile de la comunicarea actului. Printr-o adresa, comunicata comandantului politiei, deci nu mie, in data de 18.12.2014 s-a informat ca mi-a fost retras acest aviz, incepand cu data de 15.12.2014. Eu zic ca acest act trebuia sa produca efecte juridice de la data comunicarii si nu a emiterii. De asemenea in acest act, pe langa alte vicii de fond, nu se mentioneaza termenul de contestare a actului si nici instanta competenta. Numai pun la socoteala faptul ca presupusa incalcarea a normelor privind informatiile clasificate a fost in urma cu 1 an si o luna de la emiterea actului administrativ
Nu cred ca Ordinul nr.. 2856/C din 29 octombrie 2004 se poate aplica in cazul meu, intrucat sunt politist. Angajatorul motiveaza ca a fost o cercetare administrativa, fara a ma sanctiona. Cu ocazia acestei cercetari mi-a fost ridicat avizul privind accesul la informatii clasificate care a dus la punerea mea la dispozitia unitatii si modificarea raportului de munca
As dori sa aflu care act normativ reglementeaza cercetarea administrativa si ce trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu, sub sanctiunea nulitatii absolute,un act administrativ emis dupa aceasta cercetare. Fac precizarea ca sunt functionar public cu statut special iar actul administrativ intocmit a fost considerat a nu fi o sanctiune disciplinara, dar care mi-a modificat raportul de munca cu angajatorul, in baza acestuia fiind pus la dispozitie. Multumesc anticipat!