avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate gdfgdf

Activitate gdfgdf

Buna ziua,
Revin cu o noua intrebare. Daca am fost sanctionat pentru participare la jocuri de noroc neautorizate, iar actul prin care a fost retras dreptul de operare a fost anulat prin sentinta judecatoreasca, dupa ramanerea definitiva a sentintei in cazul meu, mai am vreo cale prin care se poate rejudeca?
Multumesc
Răspuns la discuția Taxa de timbru si cautiune recurs
Va multumesc pentru raspuns. Motivul este art 488 alin 1 punctele 5,6,8. Mai exact, sustinerile mele nu au fost analizate. Am alta varianta la dispozitie in afara de recurs?


[mesaj editat - 2.8 din regulament]
Buna ziua,
Doresc sa declar recurs intr-un dosar privind contestarea unui proces verbal de amenda de 5000 de lei. Din ce am citit, conform art 486 NCPC trebuia atasata si dovada achitarii taxei de timbru. Asadar, nu mai este aceasi situatie ca si in cazul fondului sau apelului, cand se putea face dovada pana la primul termen? De asemenea, nefiind o cerere evaluabila in bani, taxa de timbru este 100 de lei?

Cea de-a doua nelamurire este cu privire la cautiune. Avand in vedere ca amenda este de 5000 de lei, cautiunea va fi stabilita la 1000 de lei?

Va multumesc anticipat?
Răspuns la discuția Nejudecare motiv nulitate in apel
RoxanaPaunescu a scris:

Dumneavoastra puteti ataca cu apel sentinta prin care s-a solutionat plangerea contraventionala, iar termenul de apel curge de la data comunicarii sentintei, nu de la data obtinerii inregistrarii. Scrie la finalul sentintei modalitatea de atacare a acesteia.


Dupa cum am zis mai sus, intamplarea s-a petrecut cu ocazia apelului, de aceea sunt in dilema
Răspuns la discuția Nejudecare motiv nulitate in apel
Va multumesc pentru lamurire. Dupa ce obtin inregistrarea si transcrierea care este calea de atac ce ar trebui sa o folosesc? Recursul?
Răspuns la discuția Nejudecare motiv nulitate in apel
Nu am vazut sa fie vreo incheiere de sedinta, deoarece instanta a ramas in pronuntare dupa acel termen.
Pentru solicitarea inregistrarii ce procedura trebuie urmata?
Buna ziua,
Va contactez in legatura cu o problema intampinata de mine recent, in cazul unei plangeri contraventionale.
In apel, la ultimul termen, cu ocazia pledoariei, am pus in discutie doua motive de nulitate absoluta: lipsa mentionarii locului savarsirii contraventiei si lipsa mentionarii martorului. Am pierdut, iar odata cu publicarea motivarii am observat faptul ca primul motiv nici nu a fost pus in discutie, nefiind mentionat nici faptul ca eu am ridicat aceasta problema.
Intrebarea mea este urmatoarea: avand in vedere ca a fost mentionat doar oral, ce variante am la dispozitie?
Va multumesc anticipat