avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate gigi94

Activitate gigi94

Răspuns la discuția Divort cu 1 copil minor si partaj
buna ziua ,
-astazi am solicitat scris la scoala consiliere psihologica ptr copil,
- am depus o declaratie la protectia copilului unde am aratat cele petrecute ( sau macar cum le vad eu - cate odata adevarul are mai multe laturi) si mi s-a spus ca ptr binele copilului vor media intre parinti o discutie sa stabili un domiciliu in care copilul se va simti bine si ambii pot sa se ocupe de el .
- daca mai are cineva sugestii / reclamatii sunt deschis la orice
Răspuns la discuția Divort cu 1 copil minor si partaj
multumesc ptr raspunsuri. am vorbit cu copilul si deocamdata vrea sa ramana la mine in casa lui , casa unde i-am explicat sotiei ca poate sa-l viziteze oricand vrea ca sa-si exercite drepturile parintesti . Dar nu, ea vrea copilul la ea in alta casa. Probabil trage de timp ca baiatul si neamurile ei sa treaca de partea ei la divort. Intrebare : eu pot sa introduc actiune in instanta pentru adulter?
Nu pot sa reclam sa dac plangere nicaieri in aceasta tara ca mama si-a abandonat copilul ptr a avea o relatie extraconjugala? Am sunat dimineata la protectia copilului si au zis ca nu treaba lor ca copilul are un parinte nu e abandonat. e normal acest raspuns?
Răspuns la discuția Divort cu 1 copil minor si partaj
multumesc ptr raspuns. ea nu are ce sa imi reproseze doar faptul ca munceam prea mult si am scapat-o din ochi . si sora ei a zis ca ar tine cu mine , mai sunt parintii mei si sper multi altii. dar am inteles ca poate aduce martori si ea sa zica tot ce vor ... ! am vb cu ea si spunea ca ea am gonit-0 dar eu doar i-am sugerat ca ar fi bine sa plece la amant nu am fortat-o fizic sa iasa pe usa (nici nu eram acasa ). se poate spune ca a parasit copilul? daca nu ne intelegem si vrea sa traga de timp asteptand ca baiatul sa vrea la ea iar eu vreau sa-mi refac viata banuiesc ca trebuie sa deschid actiune impotriva ei.
Răspuns la discuția Divort cu 1 copil minor si partaj
revin , sotia nu e de acord ca baiatul sa stea la mine si probabil o sa ajungem la proces cu spalarea rufelor in public si bani cheltuiti.
buna ziua. va explic pe scurt situatia mea: acum cateva zile sotia cu care sunt casatorit de 16 ani imi spune cand eram la un restaurant ca a fasit pe altcineva si ca ar fi bine sa ne despartim intrucat ei sunt impreuna de aproape 1 an si au planuri serioase. mentionez ca avem un copil de 12 ani , un apartament cumparat din banii de la nunta . o masina luata acum 4 ani si 3 credite. i-am zis ca plec prin magazine sa imi revin si pana ajung eu acasa ar fi bine sa plece la noua ei iubire, fapt care s-a si intamplat.(probabil ca abia astepta sa fie cat mai mult impreuna si nu stia cum).Ea sta cu el de cateva zile si spune ca acum vrea si baiatul , pe care nu vreau sa il las sa locuiasca cu ei. I-am propus divortul la notar cu copilul la mine si drept de vizite cand vrea si cum vrea si partajul mai tarziu. Ce sanse as avea in instanta sa castig ca baiatul sa locuiasca cu mine ? Cum pot dovevi instantei ca a parasit domiciliu ? si nu e o mama atat de buna cum incearca sa apara . Mentionez ca soacra-mea este e partea mea. Multumesc.