avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate gabi23242730

Activitate gabi23242730


Buna ziua,

Maine trebuie sa semnez contractul pt.vanzarea garsonierei.
Beneficiarul cumpara prin credit ipotecar, prin banca.
Eu am stabilit cu el ca eliberarea garsonierei sa fie la 1 octombrie, lucru ce va fi specificat si in contractul de maine.
Contractul se va semna la banca,

Vreau sa va intreb daca eu semnez maine la banca, imi vor da un extras de cont pentru confirmarea transferului de banicatre mine probabil...

Dar ce se intampla daca in 5 zile banca nu imi vireaza bani, sau trece o saptamana?

Va rog daca se poate un sfat care ma poate ajuta, sau la ce altceva sa ma astept,??:frantic:
Răspuns la discuția VANZARE GARSONIERA
Si daca banca nu vrea sa modifice contractul si sa precizeze un numar de zile cand imi vor vira banii???
Răspuns la discuția VANZARE GARSONIERA
Am facut asta acum 2 sapt, iar acum trebuie sa fac vanzarea, banca a acordat creditul de care cumparatorul avea nevoie.Maine semnam pentru vanzare.
Răspuns la discuția VANZARE GARSONIERA
Multumesc mult..
Răspuns la discuția VANZARE GARSONIERA
Credeti ca se poate preciza in contract ca daca nu primesc banii in termen de 10 zile de la banca contractul devine nul?

Sau cum sa fac?
Buna ziua,

Maine trebuie sa semnez contractul pt.vanzarea garsonierei.
Beneficiarul cumpara prin credit ipotecar, prin banca.
Eu am stabilit cu el ca eliberarea garsonierei sa fie la 1 octombrie, lucru ce va fi specificat si in contractul de maine.
Contractul se va semna la banca,

Vreau sa va intreb daca eu semnez maine la banca, imi vor da un extras de cont pentru confirmarea transferului de banicatre mine probabil...

Dar ce se intampla daca in 5 zile banca nu imi vireaza bani, sau trece o saptamana?

Va rog daca se poate un sfat care ma poate ajuta, sau la ce altceva sa ma astept,??
Răspuns la discuția Vanzare apartament
Va multumesc mult, pt. informatii..
Răspuns la discuția Vanzare apartament
Am inteles, scuze, m-am exprimat gresit, cumparatorul urmeaza sa blocheze cartea funciara, apoi sapt. viitoare sa incheiem actele
Deci nu sunt obligat sa las actele in original la notar, sa inteleg....?

Mai am o ultima intrebare.. Vanzarea este facuta in 2 transe, una la data semnarii ctr., si una la finalul lunii August, ( cand eu trebuie sa eliberez apartamentul respectiv)
In cazul depasirii termenului de plata de catre cumparator, ce clauze pt. penalizare pot cere sa fie introduce in ctr?
Va multumesc pt. un raspuns prompt.
Buna ziua,

Urmeaza sa vand um ap., astazi merg la notar pt. blocarea si scoaterea cartii funciare.
Intrebarea mea este daca sunt obligat sa ii las actele de propietate in original prin lege, si ce acte?