avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate MateescuOlivian

Activitate MateescuOlivian

Va supun atentiei urmatorul caz:

In 2006 am accesat un credit imobiliar pe care l-am platit pana in 2011. Apoi creditul a fost declarat scadent anticipat, iar in aprilie 2012 s-a cerut de catre o societate de recuperare, incuvintarea executarii silite. Mi-au vandut apartamentul la licitatie in septembrie 2012, de pe urma carora au recuperat circa 80 % din datorie. Cum nu aveam alte proprietati, venituri sau conturi bancare, restul de 20 % din datorie nu au mai putut fi recuperate.
Luna aceasta, in aprilie, ar fi trebuit sa treaca 3 ani de la ultimul act de executare silita. Nemailocuind la adresa de pe buletin, nu am cunostiinta si nu pot verifica daca in aceasta perioada, firma de recuperare/executor au mai intreprins si alte acte de executare. Pe portalul instantelor judecatoresti nu apare nimic. Dar cu noul Cod Civil, stiu ca nu se mai cere incuviintarea executarii silite.
Intrebari:
1. Unde pot verifica, daca asupra mea s-au executat alte acte de executare silita ? Exclus mersul din executor in executor.
2. Daca acestea apar dupa trecerea perioadei in care se putea intrerupe prescriptia, cat timp am la dispozitie pentru contestatie si unde se poate depune aceasta ?
3. E nevoie ca executorul/banca pentru restul datoriei sa ceara investirea cu formula executorie, tinand cont ca la prima executare silita avand contractul de credit ( ce e investit cu formula investitorie) s-au recuperat cei 80 % din datorie.
4. Cum acestea se fac fara citarea partilor, iar eu pot rata termenul pentru depunerea contestatiei, sa inteleg ca decurge un nou termen de 3 ani in care pot cere prescriptia ?
Va multumesc tuturor care vor avea rabdare sa ma lamureasca asupra cazului meu.