avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate justme91

Activitate justme91

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc pentru raspuns.
Dansa se referea la toate contributiile, taxele aferente salariului platite de catre angajat si angajator.
Eu, nu m-am interesat sa vad daca apar cu contract de munca pe aceste lunii.
Am aflat ca nu sunt asigurata, cand am mers la medicul de familie sa activez cardul de sanatate.
Apoi, am fost la Casa de Pensii si am facut o cerere sa vad daca au fost virate sau nu sumele.
Cand am constatat ca nu este platit din august 2014 am sunat la firma, nu a raspuns nimeni si am sunat pe Doamna Contabila care mi-a explicat ca nu s-au efectuat plati catre stat din august, nimic...

Ce pot face eu?
In martie, eram in 3 luni si ceva...eu ar trebui sa nasc in septembrie...
am lipsa 6 luni
Buna ziua,
as avea niste intrebari pentru cine poate sa-mi raspunda.
Am lucrat pentru o perioada de 3 ani pentru un angajator, in martie am schimbat locul de munca, dupa doua saptamani am aflat ca sunt insarcinata.
Problema mea nu este la actualul angajator, ci la cel anterior, acesta a lichidat firma si am aflat ca nu mi-a platit contributiile in ultimile 6 luni.
Intrebarea mea este ce pot face eu ca sa pot beneficia de concediu de crestere a copilului?
Doresc sa mentionez ca nu am nici o intrerupere in decurs a 8 ani de munca si daca acesta isi onora datoriile fata de angajati nu aveam nici o problema.
Contabila care a lucrat la firma respectiva mi-a spus ca imi ramane sa platesc contributiile pentru salariu primit si doar asa se poate. Este legal asa ceva sau posibil macar?