avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate danezu4

Activitate danezu4

Buna ziua,
detin un spatiu comercial pe care l-am inchiriat cu contract de inchiriere inregistrat la fisc unei persoane juridice.Dupa o perioada de timp in care respectivul chirias nu si-a onorat obligatile contractoare cu privire la plata chiriei,cat si a utilitatilor,m-am vazut nevoit sa-l notific la un executor pentru parasirea spatiului si recuperarea creantelor.Respectivul si-a facut bagajele(nu doar pe ale lui) , a parasit locatia si cu o parte din bunurile mele proprii(acestea se regasesc in procesul verbal de predare primire-anexa la contractul de inchiriere).
Cu respect si in necunostinta de cauza va intreb cam ce as putea face in situatia data si ce sorti de izbanda as avea? Sa il actionez in instanta pentru neplata chiriei si a utilitatilor in civil? si in penal pentru furtul bunurilor mele?
Mentionez ca la parasirea locatiei de catre chirias,am incheiat pv de predare-primire cu acesta, din care reiese clar lipsa unora din bunurile care au fost inventariate atunci cand a debutat contractul de inchiriere.
Totodata,mentionez ca spatiul inchiriat il detin pe persoana fizica.
Astept raspunsul dumneavoastra si va salut cu stima.