avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate prodan_larisa

Activitate prodan_larisa

Răspuns la discuția Fisa post distributie pliante
multumesc, insa site-ul respectiv e cu plata :(
Buna ziua,

Cine ma poate ajuta va rog cu un model de fisa de post pentru distributia/impartirea pliantelor? Ce cod cor e potrivit pt CIM? Multumesc
Buna ziua,

Am un card Visa emis de o banca din UE care a fost fraudat, adica au fost facute niste tranzactii online. Pe cardul respectiv incasam, insa in Romania nu am declarat acele venituri din strainatate. Pentru investigari si eventual returnarea sumei, trebuie sa fac un denunt. Denuntul il fac in Romania; informatiile acestea ajung la Fisc? La denunt trebuie atasat extrasul de cont?

Unde gasesc mai multe informatii despre declaratia pt venituri din strainate, am inteles ca s-a schimbat ceva si nedepunerea ei(inclusiv retroactiv) e fapta penala.

Multumesc
Răspuns la discuția Cetatean roman fara domiciliu?
Buna ziua,

Multumesc de raspuns, nu stiam de apatrid si nu la asta ma refeream, inteleg ca inseamna sa nu mai ai cetatenie. Totusi, un apatrid care nu sta mai mult de 183 de zile/an intr-o tara (presupun ca in una din cele participante la aceasta conventie) unde isi face declaratiile fiscale? Si ar trebui obtinuta viza la fiecare calatorie?

Ideea era sa fie cetateania romana in continuare(pasaport roman), insa fara un domiciliu stabil; in cazul in care tot calatoresti si stai la hotel, nu e nevoie sa ai un domiciliu/resendinta practic. Am auzit ca in Italia pe documentele (nu stiu daca pasaport) unor tigani cetateni italieni (nomazi), scrie senza fissa dimora(fara domiciuliu/adapost) si de aici ar fi valabil si in alte tari/alte cetatenii.

Buna ziua,

Un cetatean roman, care calatoreste in baza pasaportului in mai multe tari (insa in nici una nu are permis de sedere, deci nu sta mai mult de 183 zile) si are domiciliul in Romania, mai exact in casa parintilor, se poate declara fara domiciliu in Romania (practic fara domiciliu in nicio tara), pastrandu-si doar cetatenia? Unde se face acesta procedura de stergere a domiciliului? Primaria de care apartine?

Pasaportul pe care il are obtinut in baza CI si pe care scrie judetul la domiciliu trebuie schimbat, daca mai e valabil cativa ani?
Poate obtine un nou pasaport in baza celui vechi si a certificatului de nastere, nemaiavand CI?

Dovada domiciliului e necesara pentru angajare, deschidere cont bancar etc, dar persoana in cauza nu este interesata de acestea.

Am inteles ca ar fi ceva reglementare a UE care permite asta. Multumesc anticipat pentru raspunsuri