avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate GalbenMarioara

Activitate GalbenMarioara

Buna ziua,
Dupa ce am cautat informatia care ma intereseaza pe net, am hotarat sa adresez si aici o intrebare:calomnia si insulta nu mai sunt incriminate in codul penal care este valabil acum?
Asa am inteles din ce am gasit eu.Atunci ce am de facut in urmatoarea situatie?
Am avut o relatie de concubinaj de 4 ani cu un barbat,dar in urma neintelegerilor am rupt aceasta relatie acum 7 luni.De atunci a ineceput sa ma denigreze catre toate cunostintele comune fandu-ma imorala(el se exprima intr-un limbaj mai putin academic),prostituata si alte mostruozitati pe care nu le pot asterne pe hartie.Am ignorat toate astea dar nu mai pot, cu atat mai mult cu cat sunt pure inventii, dar face acest lucru ca sa ma distruga psihic, vorbeste catre acele persoane care stie ca imi vor spune aceste lucruri.Nu stiu daca in urma unei plangeri la politie, acestia ar ar putea sa-l atentioneze sa ma lase in pace.Mentionez ca i-am dat si 3000 ron cu titlu de imprumut pentru a-si inscrie masina proprietate personala si nici banii nu mi-i mai da(din raspunsul primit de pe acest site in legatura cu acesta problema am inteles ca pot sa-mi iau adio de la ei), in schimb isi bate joc de mine dupa bunul lui plac fara sa pot sa fac ceva.Faina legislatie avem!N-vem decat sa apelam la metode ilegale pentru a ne face dreptate,sa ne-o facem singuri, risenimcand sa devenim la randul nostru....persoane pasibile de pedeapsa.#-o
Va multumesc!
#-o
AS avea un ajutor privind problema mea. A am avut o relatie de concubinaj cu un barbat timp de 4 ani, iar el si-a achizitionat o masina second hand dar pentru taxa de inscriere de 5600 ron l-am imprumutat eu si cu fiica mea.Ea i-a dat 2500 ron iar eu restul.Ei i-a restituit banii in mai multe rate dar mie urma sa mi-i dea dupa recuperarea taxei auto castigate in instanta. Intre timp am rupt relatia,mi-a promis ca imi da banii dar acum refuza sa mi-i dea.Mentionez ca nu am nici un act semnat,doar martori indirecti, sa zic asa fiica mea si alte persoane care stiu de tranzactia noastra. As vrea sa stiu daca am vreo sansa in instanta, daca rudele sunt admise ca martori.Inregistrarea audio cu telefonul in care spune ca nu imi da banii este admisa proba in instanta?