avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian7779

Activitate Cristian7779

Buna ziua,

Va rog ajutati ma cu sfaturi legate de urmatoarea situatie: Detin un imobil care a fost nationalizat si retrocedat proprietarilor de drept de la care l-am cumparat. Terenul este imprejmuit la strada cu gard din fier forjat iar pe restul laturilor cu gard de caramida, cu exceptia unui tronson lateral care are gard din plasa de sarma. Acest tronson de gard este construit dupa 1977, cand in urma cutremurului gardul original s-a prabusit si printr-o intelegere intre fostii chiriasi din perioada respectiva(atat proprietatea mea cat si cea vecina erau nationalizate si ocupate de chiriasi) acesta a fost mutat,proprietatea pe care eu o detin pierzand aproximativ 50 mp de teren. Fostului proprietar i-a fost retrocedat imobilul tinandu-se seama de imprejmuirea existenta la fata locului. Intrucat acesta detine acte de vanzare cumparare din perioada interbelica in care se specifica limita originala a proprietatii si de asemenea exista martori care cunosc detalii despre modificarea gardului respectiv doresc sa obtin restul terenului. Ca o dovada suplimentara gardul din fier forjat de la strada(original interbelic) se continua si la restul terenul in discutie. Terenul vecin nu a foat retrocedat, ramanand in proprietatea statului. Cum ar trebui sa procedez pentru recuperarea acestui teren?Va multumesc anticipat!