avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate valcosta

Activitate valcosta

In activ regasim la rubrica Sume neachitate de proprietarii din asociaţie pentru lista de platã curentã, suma de plata ptr luna la care sa calculat intretinerea.va rog sa mi spuneti daca aceste sume se regasesc si in pasiv.multumesc,o zi buna!
buna ziua.la noi in bloc sa efectuat verificarea periodica la gaze in apartamente.gazele sunt la pausal.cheltuiala a fost impartita pe cota parte indiviza, va rog sa mi spuneti dc este corect.cred ca ar fi trebuit impartita in mod egal pe apartamente.nu vad legatura cu cota indiviza.multumesc,o zi buna
Răspuns la discuția servicii casierie
eu ca si sc pot angaja casier, dar este legal ca acesta sa incaseze intr o asociatie?
buna ziua, detin o firma de administrare imobile si vreau sa stiu daca este legal sa angajatele pe firma un casier care sa incaseze cotele de intretinere la asociatile de proprietari cu care am conteact.multumesc.o zi buna!
dc il trec in pasiv, acesta va fi mai mare decat activul.este ok asa?
dc il trec in pasiv, acesta va fi mai mare decat activul.este ok asa?
buna ziua, am facut o esalonare la radet ptr suma de 8000 ron datorita restantelor mari la intretinere si lipsa fondului de rulment. esalonarea a fost semnata de presedinte dar oamenii nu au vrut sa plateasca.a fost platita tot diin sumele de intretinere.ba rog sa mi spuneti unde se regaseste in activ si pasiv aceasta suma.multumesc
Discuție taxe in elvetia
buna ziua, ma confrunt cu o situatie care din pct meu de vedere imi pare ciudata.va rog sa ma luminati.fiul meu traieste in elvetia, are dubla cetatenie.de curand in urma unui act de mostenitor a intrat in posesia unui apartament, mostenire de la bunica sa.el doreste sa vanda acest apartament si sa cumpere altul aici in romania.ca si taxe, trebuie sa plateasca ceva din banii luati pe vechiul apartament catre statul elvetian? mentionez ca domiciliul il are in elvetia. multumesc! o zi buna.
buna ziua, ma confrunt cu o situatie cel putin ciudata pe care eu si ceilalti locatari nu o putem concepe.avem datorii la radet ca multe alte asociatii de proprietari.fara somatie sau ordin scris de la sectie au venit 3 lucratori la presedintele asociatiei cerand cheia de la subsol pentru o verificare la contoare.de buna credinta presedintele a dat cheia si sa trezit dupa ce au plecat ei fara sa spuna absolut nimic ca nu mai curgea apa la robinet.este normala o astfel de tactica?
Răspuns la discuția Penalizari de intarziere
va multumesc pentru raspuns.in contract nu se specifica perioada de achitare a penalitatilor.mentionez ca facturile
au fost achitate total dar cu intarziere.