avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate Ion Florentina

Activitate Ion Florentina

Buna ziua,
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
O zi buna.
Buna ziua,
In ianuarie 2016 am fost la ANAF sector 4, sa verific ce sume restante mai am de achitat, fiind PFA. Am primit primit dupa multe insistente situatia analitica debite plati solduri. Dupa ce am analizat aceasta situatie am constatat ca din greseala sumele pe care le datoram le-am virat in contul de venituri din profesii liberale si comerciale. Mentionez ca aceste sume trebuiau platite in contul de regularizari.In concluzie in contul de venituri am platit in plus, iar in contul de regularizari am de platit.
Tot in luna ianuarie mi-am deschis pagina in Spatiul Privat Virtual al ANAF, de unde in fiecare luna scot situatia platilor catre stat.
Incepand cu luna februarie, in fiecare luna am solicitat prin intermediul SPV-ului, transferul sau compensarea sumelor platite dintr-un cont in cel corect.
Pana in acest moment nu am primit nici o informatie despre solicitarea mea.
Mai mult in luna iunie am vrut sa depun la ghiseu in forma scrisa aceasta solicitare, dar nu mi-au primit-o spunindu-mi ce cererea este in lucru si urmeaza sa se finalizare.
Totodata, in fiecare luna incepand cu luna iunie, trimit cereri prin curier, in speranta ca aceasta problema se va rezolva.
Va rog sa-mi spuneti daca am procedat bine, si cum trebuie sa procedez in continuare.
Mentionez ca la sfirsutul lunii iulie, in SPV situatia obligatiilor de plata era: la venituri din profesii libere: -5020 lei, iar la Regularizari : 9394 lei.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.