avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate mihaeladia

Activitate mihaeladia

Tatal meu avea 83 ani cand a facut actele cu varul meu si s-au facut a doua zi dupa spitalizarea tatalui meu si dupa 4 luni a decedat de mielom multiplu (varul meu stia de la doctor ca nu mai are multe zile de trait) avea obligatia sa-l aduca inapoi la spital pentru control dar nu l-a mai dus ca si-a atins scopul, adica si-a facut actele fara sa aiba certificatul de atestare intergritatea facultatilor mintale, oare nu bate la ochi ?
Eu nu am refuzat ingrijirea lui, pur si simplu nu a vrut asta, nu mi-a solicitat niciodata ajutorul.
Si cum demonstreaza ca avea discernamant, din vorbe ?
Lipsa actului care sa demonstreze legal ca e apt psihiatric nu mai este important ?
Adica vorba bate actul lipsa ?
Buna ziua,
in urma decesului tatalui meu am aflat ca tot ce avea i-a lasat printr-un contract de intretinere si un testament nepotului lui (eu sunt unica fiica, nu mai am frati).Am deschis proces de succesiune si din start avocatul mi-a spus ca datorita faptului ca tatal meu avea 83 de ani, inainte de intocmirea acestor acte trebuia sa-si ia un Certificat care sa ateste ca este in deplinatatea facultatilor mintale - prin urmare acest "Contract de intretinere" ar fi nul de drept, (pe acest considerent - lipsa certificatului, am demarat procesul). Dupa primul termen al procesului avocatul meu spune ca legea este ambigua si ca nu stipuleaza in mod expres obligativitatea detinerii acestui Certificat; si ca ar trebui ca eu sa demonstrez cu martori ca tatal meu avea sincope in gandire. Mentionez faptul ca la primul termen al procesului nu l-am insotit pe avocat.
Intrebare: dat fiind faptul ca la inceput avocatul mi-a spus ca lipsa acestui certificat duce la anularea actului de intretinere, iar acum dupa primul termen imi spune ca "legea este ambigua", va rog pe dumneavoastra sa-mi spuneti care este adevarul; oare a intervenit o intelegere intre domnii avocati sau asa este ca nu trebuie acel act in mod expres.
Va multumesc.
Notarul a interogat 12 banci (toate din oras), normal ca nu avea de unde sa stie in care banca are cont !
Din cele 12 banci a primit raspuns de la 4 si inca mai astept raspuns de la celelalte, inclusiv de la CEC.
AVLIL a scris:

Mergeti la un jurist cu actele, nu stau chiar asa lucrurile. Terenul de sub casa e diferit de curtea casei...


Daca ma credeti ca am fost / vorbit cu 3 avocati si nici unul nu a fost pe aceeasi unda cu altul si acest fapt m-a facut sa scriu aici.

Deci sa inteleg ca terenul de sub casa deja e proprietatea mea si ramane de dezbatut restul de teren de langa casa ?

Multumesc.

Pentru domnul Iiamic43, la care raspunsul lui il consider in deradere;
Tatal meu a fost in putere pana in ultimele 2 luni de viata, eu sunt infiata de la cateva luni, cu cat am inaintat in varsta am constatat ca am fost infiata ca asa a vrut mama ca averea sa nu-i parvina neamului lu' tata, ulterior viata mea a fost un calvar (batai, infometare, nu aveam voie sa parasesc curtea sa ma joc, etc, etc) la varsta de 19 ani am plecat / fugit la o matusa in Bucuresti unde m-am angajat la fiul ei (var)si dupa 3 ani m-am casatorit cu un baiat de la firma la care lucram.
Viata mea (copilaria) nu a fost una frumoasa, am vrut multi ani sa revin acasa la parinti (sa incep o noua viata impreuna cu sotul meu) dar nu am fost primita / acceptata. Dupa moartea mamei mele am incercat toate posibilitatile ca tatal meu sa fie ajutat iar el nu a acceptat nicio varianta (eram dispusi sa vindem si casa de la Bucuresti) in acest timp l-am vizitat de mai multe ori si din sat am auzit ca el (tatal) are de gand sa lase toata averea unui nepot, eu nu am luat in serios acest aspect (nu am crezut ca poate sa faca asa ceva).
Dupa 2 ani de la moartea mamei ma cheama ca vrea sa faca succesiunea din partea mamei, am zis ok si l-am lasat pe el sa imparta cum vrea, pe langa asta i-am facut si o imputernicire ca sa poata administra toata mostenirea mea din partea mamei. El fara sa stiu eu s-a folosit de acel act de administrare si a impartit cum a vrut el (adica a luat loturile cele mai bune si mie mi-a lasat numai petice rasfirate). Asta s-a intamplat cu vreo 3 luni inainte sa-i faca act de vanzare cumparare cu clauza varului, dupa o zi de la contractul de vanzare cumparare a facut si testamentul (aceste aspecte le-am aflat dupa ce tatal a decedat).
Cam asta a fost in mare viata mea de pana acum, viata in care numai eu stiu prin ce am trecut.
Actul de vanzare catre var este facut cu clauza de intretinere de catre tatal meu cu 3 luni inainte sa moara, varul stia ca are o boala incurabila (de act nu am stiut pana nu a decedat tatal, am aflat de el la inmormantare).
Iar tatal meu a intrat in posesia terenului de sub casa acum vreo 20 de ani cand s-au facut retrocedarile (el a profitat de moment si a falsificat actul de proprietate, oricum faptul e implinit si nu pot sa restabilesc prin lege lucrurile).
Dar...
M-am uitat pe acte si terenul de sub casa nu e stipulat in contractul de vanzare catre var ci in testament (tatal meu ia mai facut pe langa contractul de vanzare un testament cu alte imobile ). Din cate stiu bunurile din testament prin reductiunea testamentara revin 50% catre copil fara drept de apel. Problema mare e ca acest var a refuzat sa facem succesiunea, eu am fost la notar si am deschis succesiunea dar el cand sa semnam actele s-a ridicat si a plecat din cauza ca eu (notarul) a cerut interogare de la banci si s-a dovedit ca el (varul) dupa 45 minute dupa ce a decedat tatal a ridicat toti banii din contul lui (precizez ca varul avea imputernicire ca pe timpul vietii tatalui sa administreze conturile bancare si mai precizez ca in actul de vanzare cumparare catre var nu e stipulat ca are dreptul si la conturile bancare, treaba asta il "condamna" la restituirea integrala catre mine a tuturor sumelor dobandite dupa decesul tatalui meu dat fiind faptul ca le-a sustras de la masa succesorala.
In concluzie terenul de sub casa (2100mp) fiind trecut in testament (legatar universal varul meu), mie prin ruductiune testamentara imi revin 1050 metri, iar banii sustrasi dupa deces imi revin in totalitate mie, daca gresesc va rog sa ma corectati.
Multumesc mult.
Multumesc mult de raspuns,
Deci legal el trebuie sa-mi faciliteze drum de acces, nu ?
Mai adaug unele precizari;
Terenul si casa au peste 80 de ani, (construita de bunicul din partea mamei), tatal meu si-a dobandit terenul de sub ea in urma reconstituirii dreptului de proprietate (a fost consilier in sat, adica a masluit actele). Eu am aflat de acest aspect cand a decedat, eu locuiesc la 300km de locatie, cand am ajuns la inmormantare varul meu mi-a impus sa nu mai calc pe terenului de langa casa ca e al lui, (dobandit prin act de vanzare cumparare facut de tatal meu).
Precizez ca mama a murit cu doi ani inaintea lui.
Buna ziua,
Printr-o imprejurare nedorita (fals in acte cu mult timp in urma, acum cine a facut acest fals e decedat) pamantul de sub casa a fost vandut unui var (fara sa stiu eu), casa a ramas pe numele meu (proprietar legal). Acest var nu ma lasa sa ajung in casa invocand faptul ca e pamantul lui si nu am voie sa-i incalc proprietatea.
Intrebarea mea este; legea nu il obliga sa-mi faciliteze accesul la imobil prin cedarea unei bucati de pamant cu latimea de 3 metri catre drumul de acces ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc mult.
Din pacate au trecut ~ 5 luni de la decesul tatalui meu si eu daca locuiesc departe de locatie si nu am stiut ca trebuie sa fac inventarul, acest var si-a insusit anumite bunuri (incepand cu ziua in care a decedat tatal meu), a incuiat proprietatea in asa fel incat eu nu pot sa intru sa verific ce a mai ramas.
La o prima evaluare (vizualizat de dupa gard) am observat ca din anumite bunuri mobile au disparut componente / piese, a avut animale domestice (galinacee, bovine, etc) pe care le-a luat din prima zi la el si aceste lucruri sunt greu de demonstrat si nici nu am cu cine discuta ca sa pot demonstra aceste fapte, avand in vedere ca el are o anumita influenta in zona dat fiind faptul ca locuieste in localitate de 47 ani.
Eu cand am ajuns in ziua decesului acest var mi-a spus ca are act de vanzare-cumparare pe absolut toata averea tatalui meu si am fost inlaturata complet de la pregatirile pentru inmormantare spunadu-mi ca nu mai am nici un drept acolo (fara insa sa-mi arate nici un act). Ulterior am aflat cum sta situatia (ca el ne-a mintit).

Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu inventarul ? Sa iau legatura cu un notar si sa incerc sa inventariez ce a mai ramas ?


Multumesc.