avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Activitate DaianaAlina

Activitate DaianaAlina

Buna ziua,
Stiu ca s-a mai discutat acest subiect, dar as dori un raspuns sigur. In urma unei relatii de concubinaj, am un baietel de aproape 5 anisori. De la inceput tatal nu a fost de acord cu sarcina dar la nastere a recunoscut baietelul si a dorit drepturi. Cand cel mic avea vreo 7 luni am decis sa ma despart de tatal lui deoarece era foarte agresiv si nu ne mai intelegeam. Tatal a fost inchis in urma unor dosare de ucidere din culpa respectiv furt. L-am dat in judecata si am obtinut custodie exclusiva. Am incercat in nenumarate randuri sa ajung la un acord cu el, dupa ce acesta a iesit de la penitenciar, dar nu am reusit! De fiecare data am ajuns la cearta, amenintari din partea lui. Copilul nu vrea sa il vada deoarece nu il recunoaste de tata. Eu intre timp mi-am refacut viata iar copilul meu il stie de tata pe actualul deoarece si-a luat toate indatoririle de tata. Fostul nu contribuie cu nimic si nici nu suna sa se intereseze de copil, iar cand suna, o face doar sa ma necajeasca sau sa ma ameninte. Am fost la politie si am depus si o plangere legata de amenintarile din partea acestuia. M-ar interesa ce sanse am sa schimb numele copilului avand in vedere ca tatal nu este de acord? Va multumesc anticipat!