avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate manaila2007

Activitate manaila2007

Vreau sa plec de la locul de munca unde sunt acum, pentru mi-am gasit un nou loc de munca.
Nu ca nu imi place dar nu mai merg vanzarile si salariile scad pe luna ce trece.
Nu vreau sa ma trezesc ca ni se spune ca intram in somaj. Am mai trecut prin asa ceva si nu e placut deloc.
Cei la care ma duc vor sa stie cat de repede pot sa vin.
Cum sa procedez ?.
Mentionez ca daca plec brusc prin demisie, nu au cu cine sa ma inlocuiasca, e ca si cum nu as fi corect cu ei ca nu i-am anuntat din timp. Timp care nu a existat intrucat am fost chemat brusc la interviu. Iar eu sunt singurul care stie sa lucreze pe programul de lucru la calculator ( toate operatiunile de gestiune si contabilitate ).Celalalt angajat este la pensie si fiind batrana stie numai foarte putin exact cat sa faca o factura sau receptie.
Ma gandesc ca nu va pica bine directorului si s-ar putea sa-mi puna ceva bete in roate, pe la acte, pe la zile amanate etc...
Un sfat ceva ... sa impac si capra si varza.
Noua lege care vor sa o puna cei de la Ministerul Dezvoltari cu privire la amenzile impotriva proprietarilor de apart. dintr-o Asociatie.
Sun Administrator dar mi se pare in neregula ceva aici ca sa nu zic ca miroase urat.
Daca proprietarul apartamentului cu acte in regula, ( deci apartamentul este al lui cumparat s-au mostenit ), nu poate plati din varii motive dupa 2-3 luni plata la asociatie...este dat in judecata de asociatie, iar dupa legea asta poate fi obligat sa-si vanda apartamentul sa-si achite datoria s-au ce doamne iartama vor ?
Nu este cumva un abuz ?, si o incalcare a vreunei legi a proprietatii personale ?
S-au nu am inteles eu bine. ?
Pentru ca altfel se creeaza un haos extraordinar...
Si chestia cu inundatia vecinului...pai daca el nu este acasa si se sparge teava cu apa doar pentru ca presiunea data de cei de la apa, ( la mine sunt cei de la Aquabis ), este mai mare decat normal...sunt situatii cand inchid apa pentru lucrari in zona, apoi dau drumul si se intampla de astea.
Cine stabileste vina cuiva anume...
Doar nimeni nu vrea sa se intample asa ceva...
Amenzile le plateste la primarie, dar de ce ? ca doar totul se intampla in cadrul asociatiei si se poate rezolva pe cale amiabila intre vecini..
Daca plateste amenda pentru asa ceva de unde mai are omul sa plateasca si vecinului pagubele...da-on colo de lege...plus ca asociatia prin bani oamenilor in plus vor trebui sa de-a in judecata pe cei rau platnici...
Va fi dezastru ...Cei de la asociatie or sa fie batuti ...de locatari
Dupa parerea mea aici este o misculatie, pentru bani in plus la primarii, dar va fi mai mult haos si neintelegeri...
In loc sa fac legii corecte, se tin de prostii si astia...cred ca numai capete strambe sunt pe acolo...
Am vazut deja comentarii pe saituri ale oamenilor dar care acuza iarasi Administratorii de furt la asociatii si ca impotriva noastra nu se fac legii din astea...
Eu nu fur si dumnezeu mie martor ca fac tot posibilul sa fiu la zi indiferent ca nu-mi i-au salariul intreg s-au il las de tot aciolo la apa...
De ce suntem toti bagati in aceeasi oala ...iar astia de la minister fac prostii negandite...Am vazut siteul celor de la Minister si au o adresa unde zic ei ca poti trimite parerea pentru dezbatere.
Stiti ce-mi apare cand incerc sa accesez adresa aia de email ?
""Inca nu este instalat adresa cautata""....
Incercati voi, ca poate aveti noroc.
Răspuns la discuția Reclamatii
multumesc de aceasta idee..
daca va merge altcineva si va face tot asa..vom depune plangere in numele asociatiei la politie din partea presedintelui sefului de scara s-au cine are curaj sa mearga si o pateste.
Politia nu stiu ce masuri ar putea lua ca nu au fost martori...dar voi discuta cu politistul de proximitate..al zonei
Discuție Reclamatii
Sotia este administrator la asociatii de proprietari.
Un locatar face intr-una reclamatii pe tot felul de motive care i se par lui ca nu sunt in regula la asociatie.
Mentionez ca respectivul este betiv si turbulent si nu se poate stapani din injuraturi si acuze la adresa administratorului ( sotia mea ). O jigneste, desi sotia il ruga sa-i vorbeasca civilizat.
La asociatie, mergem sa citim contoarele si sa incasam in fiecare luna la locatari acasa.
Asa este intelegerea de mult timp, fiind o asociatie cu 40 de apartamente.
Majoritatea locatarilor de acolo ori nu-l baga in seama, ori il evita, fiind foarte certaret si baut tot timpul pentru ca a avut altercati si cu alti vecini de acolo.
De doua ori sotia a fost verificata in urma acestor reclamatii si totul a fost ok, ceea ce i s-a comunicat fata in fata la audit
Acum face o alta reclamatie. Nu mai stie de ce sa se lege.
Eu personal, am fost data afara de la el din casa si m-ia tras un picior in c.. scotanduma din apartament, la propriu, beat fiind, in fata nevestei lui care sta si priveste..fara sa-l opreasca.
Si asta pentru ca i-a fost frica sotiei sa mai mearga sa-i citeasca contori.
Nu mi-am pus mintea cu el, ca cine stie ce iesea.
Dar nu mai stiu ce sa facem, in felul asta facem poteca la audit si inapoi luna de luna..
Sfatuiti-ma ce putem face...Ce poate face sotia in cazul asta ?