avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate casaantonio

Activitate casaantonio

Buna ziua, am nelamuriri in legatura cu utilizarea unui acces la DN , am o proprietate compusa din 2 cladiri ,una o folosesc la ca locuinta pt familie si pt una am facut schimbare de destinatie pt a o putea transforma in pensiune agroturistica, dar nu am reusit finalizarea constructiei mai precis e gata doar spatiul pt restaurant -bar, cel pt cazare e in proportie de 75% , in ianuarie anul acesta am primit o citatie de la CNADNR in care sunt somat sa platesc taxa de utilizare catre ei , ca i-mi trebuia anumite acorduri date de ei ,eu le-am specificat ca contructia e realizata in 97 si eu doar schimbi destinatia ,iar accesul in curte e pt proprietatea personala ,pt viitoare pensiune inca nui finalizat accesul si parcarea , si deoarece am 2 corpuri de cladire i-mi trebuie si 2 accese , pt dansi nu conteaza aceste lucruri , le-am explicat ca in prezent lucrez 6 luni pe an in strainatate si 6 luni in tara ,iar ca spatiul comercial doar sezonier , ei imi cer sa fac proiect si contract in care sa platesc taxa anuala , pretul unui proiect ajungand la 2000-3000 lei iar taxa pe an la cateva sute de euro , le-am explicat ca societatea se afla in impas financiar si ca nu are de unde lua fonduri pentru a demara si alte proiecte si chirie anuala ,deoarece facem sacrifici enorme pt a plati darile catre stat si ratele catre banca ,sunt in intarziere cu 90 zile la ratele catre banci , totodata le-am cerut dece din tot orasul unde locuiesc doar societati mele au trimis somatie iar celorlante nu ,nu au stiut ce sa i-mi raspunda ,doar ca o sa le vina si lor , personal cred ca e un joc de-a puterea sa incerce sa se inchida o afacere la cererea concurentei, cladirea pt care se cere sa platesc taxa de utilizare DN nu este finalizata ,nu are receptia lucrarilor terminata , nu este intabulata ,dar ni se cere sa platim ca si cum as avea clienti cazati au facut ,dupa calculele dansilor se ia in considerare ca ne intra 5 masini pe ora in curte , dar sunt zile in care nu trec 5 masini pe zi pe strada ,cu exceptia celor ce locuiesc in zona, locuim in orasul Solca jud . Suceava care are cam 1600 locuitori majoritate batrani , dar suntem lu-ati la calcul ca cei ce au spati comerciale in Sinaia sau Predeal. va multumesc anticipat pt orice raspuns cu stima Aurelian